Často kladené otázky

Nenašli jste zde odpoveď na svou otázku? Zeptejte se v naší poradně přímo lékaře.

1

Otázka: Nutkání na močení

Dobrý den.
Mám problém, který začal před třemi lety. Tehdy jsem byla v soláriu, kde mě přepadlo náhlé a silné nucení na močení. Bohužel jsem to tenkrát nevydržela a pomočila se. Naštěstí jsem tam byla sama, a tak jsem všechno vytřela a solárko opustila. Cestou domů mě opět popadlo další nutkání, a tak jsem rychle utíkala domů. Od té doby mívám velké problémy s výdrží v prostorech, kde není na dohled WC. Špatně se mi cestuje v hromadných dopravních prostředcích, když mám před sebou delší cestu a vím, že si nemůžu odskočit, kdykoliv budu chtít. Myslím, že se jedná o problém psychického původu, ale budu ráda, když mi sdělíte svůj odborný názor. Je možné se této nepříjemnosti zbavit?

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
příznak, který popisujete, se nazývá hyperaktivní močový měchýř. Vyskytuje se buď jako součást obrazu jiné choroby – například močové infekce –, nebo pokud se jiná choroba nenajde, jedná se o samostatnou nemoc, nejčastěji ne zcela jasného původu. Pak se obyčejně léčí dlouhodobou/trvalou medikací vhodnými léky. Alternativou je gymnastika pánevního dna či trénování měchýře. S psychikou to souviset může. Je však velmi různé do jaké míry. U některých jedinců může skutečně jít o čistě psychosomatickou záležitost, jindy se psychika podílí zřejmě jen z menší části. Někdy to není možné odlišit. Zejména u pacientů trpících těmito problémy léta. Pokud je důvodné podezření na psychický původ obtíží, může pomoci některá forma psychoterapie.

S pozdravem dr. Poněšický

2

Otázka: Přítelkyně a její močový měchýř

Dobrý den. Prosím vás o radu. Jedná se sice o problém mojí přítelkyně, ale ona kašle na to, jej řešit. Přítelkyni je 20 let a jinak je zcela zdravá. Myslím si ale, že má problém s močovým měchýřem. Tento problém se objevil před pár lety, ale mám pocit, že se časem zhoršuje. Zrovna dnes byla během 4 hodin už osmkrát. Jinak když jdeme kamkoliv, pořád poslouchám jen její nářek, že potřebuje na záchod. Nechal jsem si od ní jeden den vypsat všechny návštěvy WC a také příjem tekutin a vyšlo, že byla 14× za den (z toho 2× během noci), a to vypila pouze asi 1,2 litru tekutin. Často to řeší tím, že méně pije. Strašně nám to oběma kazí soužití. Podle toho, co jsem vyčetl, se nejspíš jedná o hyperaktivní močový měchýř. Poraďte mi prosím, kam mám přítelkyni poslat, aby jí doktor skutečně pomohl a neřekl jí jen, že to nic není. Bydlíme kousek od Brna, možná zde víte o někom schopném. Existují varianty, které potíže definitivně vyřeší? Nerad bych, aby musela zbytek života brát nějaké prášky. Děkuji moc za radu.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
ano, zdá se, že jste přítelkyni správně diagnostikoval hyperaktivní močový měchýř. Měla by být vyšetřena urologem. Žádného konkrétního Vám v Brně neporadím, je jich tam jistě mnoho, ale pro každého urologa je vyšetřování pacientů s takovýmito problémy denní praxí. Vyšetření má za cíl především vyloučit hyperaktivní měchýř jako důsledek nějakého jiného onemocnění, u mladých žen nejčastěji močové infekce nebo např. zúžené močové trubice. Je možná i řada jiných příčin, které se dají léčit i vyléčit. Pokud se žádná příčina nenajde, pak teprve hovoříme o hyperaktivním močovém měchýři jako o samostatné nemoci, která se nejčastěji léčí dlouhodobým podáváním medikamentů.S pozdravem dr. Poněšický

3

Otázka: Zákrok – rozšíření močové trubice

Dobrý den, pane doktore.
Mám řadu let potíže s častým močením, které se stupňují (až 18× za noc, přes den ještě více), mám bolesti v podbřišku, měla jsem často záněty léčené antibiotiky. Včera jsem se konečně dostala, spíše doslova vetřela, alespoň sama na urologii, moje lékařka mě tam odmítala poslat s tím, že je to zbytečné. Je mi 51 let. Bylo mi uděláno vyšetření – sono, cévkování, labor. moč, změření moč. trubice – a prý mám zúženou močovou trubici. Jsem objednána na zákrok – rozšíření moč. trubice, budu prý mít dva dny cévku. Prosím vás o vysvětlení, co zákrok obnáší, jak dlouhá je doba léčení, zda mohou být nějaké zdravotní následky, problémy. Starám se o ležící osmdesátileté rodiče, nemohu je nechat bez pomoci. Dále jsem se chtěla zeptat, zda nemůže tento zákrok nějak negativně ovlivnit můj sexuální život.
Děkuji a jsem s pozdravem Jana

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
jedná se o drobný zákrok, někde se dle zvyklosti pracoviště provádí za hospitalizace v celkové anestezii, někde ambulantně bez narkózy. Buď se zúžené místo prořízne speciálním nožíkem, nebo se rozšíří postupně zaváděním sond o zvyšujícím se průměru. Oba zákroky trvají asi 2 minuty, komplikace jsou výjimečné. Nejčastější nepříjemností je několikadenní bolestivé močení. Sexuální život tento zákrok nijak neovlivní.

S pozdravem dr. Poněšický

4

Otázka: Noční pomočování

Dobrý den, synovi bylo 6 let a stále musí používat na noc plenu. Uvědomuje si to a asi rok se za to stydí. Byl jsem s ním u urologa, ale vyšetřením ultrazvukem při plném i prázdném měchýři nic nezjistil. Je fakt, že syn se nevyčurá, když např. fouká vítr, je hluk nebo je něčím rušený. Pokud je rozrušený, např. dárky pod stromečkem, lítá učurávat co 5 minut. Prosím o radu, jak postupovat dál – nebo čekat, že se to vyřeší samo? Ale o tom mám pochybnosti. Letos jde do školy, a tak bude omezen i na soustředění dětí v přírodě atd. Děkuji za Váš názor. Přeji hezký den! Otec

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
noční pomočování je v 6 letech ještě poměrně častý problém, i když většina dětí v tomto věku již moč udrží. Předpokládáme nejspíše pomalejší dozrávání nervových center, která se podílejí na kontrole močení. Někdy je to snad příliš tvrdý spánek, kdy nutkání dítě neprobudí. Někdy je v podezření psychický stres, to zejména tam, kde se pomočování objevilo nově po předchozím suchém období, například jako reakce na narození sourozence, rozvod rodičů a jiné. Většinou se věc urovná sama. Je několik možných způsobů léčby – léky tlumící stahy močového měchýře, léky potlačující tvorbu moče v noci, noční buzení – pokud zjistíme, že se dítě pomočí pravidelně např. ve 2 hodiny v noci, v 1 hodinu ho probudit a jít s ním na WC –, správné návyky – nechat dítě vymočit v klidu a do úplného vyprázdnění, nenutit ho močit na povel. A na druhou stranu dbát na vymočení před spaním... Někdy může pomoci psychoterapie, např. rodinná. Zejména když – jak naznačujete – syn projevuje určité odchylky od normálního močení v souvislosti s psychickým rozrušením.

S pozdravem dr. Poněšický

5

Otázka: Manžel má problémy s inkontinencí

Dobrý den, chci se zeptat na problémy svého stydlivého manžela. Je mu téměř 48 roků a má problémy s menší inkontinencí. Poslední půlrok se mu stává (dříve občas, teď už skoro vždy), že po důkladném (!) vymočení a obléknutí mu přesto ještě několik kapek moči unikne. Jiné problémy s močením (např. častým – ani v noci) nemá.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
tento problém není typickou inkontinencí. Bývá poměrně častým příznakem při potížích se zvětšenou prostatou. Ostatní prostatické problémy (slabý proud, noční močení a mnohé jiné) mohou, ale nemusí být přítomny. Namístě je celkové urologické vyšetření. Nemusí jít jen o prostatu, může to být např. mírný chronický zánět močových cest či jiné onemocnění. Pokud je indikovaná léčba, jedná se většinou o léčbu medikamentózní, a jestliže nezabírá nebo u těžších případů, léčba operační. Medikamenty se však v těchto případech používají jiné než u ostatních pacientů s únikem moči.

S pozdravem dr. Poněšický

6

Otázka: Časté nucení na močení u dcery

Dobrý den, mám 3letou dceru (3 jí byly v srpnu), chodí často čurat, chodíme na nefrologii, kde jí zjistili zvětšenou ledvinovou pánvičku do 12 mm, na urologii v Brně nám řekli, že se to bude hlídat, že to s častým močením nesouvisí. Dcera vypije tak 1,5 l tekutin a nejdéle vydrží 1,5 hodiny, ale když se napije, tak jde i po čtvrthodině třeba 3× za sebou. A když jí řeknu, aby ještě zkusila vydržet, vzteká se. Myslíte, že by to mohl být hyperaktivní močový měchýř a že bych s ní měla podstoupit nějaké urologické vyšetření? Doma je všechno při starém, do školky ještě nechodí. Existují nějaké léky pro tak malé děti na to časté čurání? Děkuji za odpověď, už jsem z toho nešťastná, nechci, aby s tím měla potom ve školce problémy. Lenka

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
za prvé, uvedené potíže opravdu určitě nijak nesouvisejí s tou rozšířenou pánvičkou, která také sama o sobě nejspíše nepředstavuje problém, občasné kontroly jsou nepochybně dostatečným opatřením. A co se častého čurání týče, u dětí se většinou o hyperaktivním močovém měchýři nehovoří. Léky se dají použít stejné jako u dospělých, jen v menší dávce. Ale moc bych se do jejich užívání nehnal. Pokud dcerka nemá jiný zjevný problém, u dětské lékařky se např. neprokázala močová infekce, nepovažoval bych to za důvod ke znepokojení. Nervové dráhy a mozková centra kontrolující proces močení nemusí být ještě dozrálé, toto opožděné dozrávání je časté, individuální, nelze ho nijak urychlit (mělo by být ukončeno cca do 12 let) a tímto mechanizmem si vysvětlujeme i řadu jiných poruch močení u dětí, například noční pomočování, kterého také s věkem postupně ubývá i bez léčby. V 5 letech se v noci pomočuje 15 % dětí, u většiny z nich se problém postupně upraví sám. Doporučoval bych dítě především nestresovat nemístnou přísností ohledně toho, jak často by mělo močit. Urologické vyšetření je pro dítě určitě výrazný stresový faktor, a pokud pro něj není jednoznačný důvod, raději bych se bez něj na Vašem místě obešel.

S pozdravem dr. Poněšický

7

Otázka: Cvičení na pánevní dno

Dobrý den, prosím o informaci, zda je opravdu dobré při inkontinenci nebo hyperaktivním močovém měchýři zkusit zadržovat moč a prodlužovat tak dobu mezi jednotlivými močeními. Někde jsem slyšela nebo četla, že se to dělat nemá, aby nedošlo právě ke zhoršení zadržování moči. Děkuji za radu.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Zkusit zadržovat moč – zjednodušeně řečeno – je uznávaná metoda léčby hyperaktivního měchýře. Ke zhoršení zadržování moči nedojde. V tomto případě ne. Pacient, který naopak má problém vyprazdňovat měchýř – například muž se zvětšenou prostatou nebo nemocný s některou nervovou poruchou – by to dělat neměl, tam skutečně může dojít ke zhoršení obtíží. Rada, kterou jste slyšela, se nejspíše týká dětí. Komandovat dítě k zadržování moče, nebo naopak k močení na povel může vést ke vzniku poruch močení, které se pak obtížně léčí. Ale u pacienta s hyperaktivním měchýřem je tomu obráceně. Prostě platí totéž co u řady jiných problémů. Co jednomu pomáhá, jinému škodí a naopak.

S pozdravem Jiří Poněšický

8

Otázka: Časté močení přes den, inkontinence po sportu

Dobrý den, je mi 34 let a obávám se, že mám částečně hyperaktivní močový měchýř, částečně inkontinenci. Moč mi uniká pouze po kapce pouze po sportu, když si sednu na zem, roztáhnu nohy a předkloním se, jinak ne. Často také chodím na WC, asi každou hodinu od 5:00 ráno, kdy vstávám, až do 20:00, kdy jdu spát. Vypiji asi 3,5 l. Začínám 0,5 l zeleného čaje hned ráno. Chodím i v noci, asi 2×. I když nevím, zda to noční močení není tím, že večer ještě vypiji asi 0,3 l, abych zapila všechny prášky. Prosím o radu, zda se opravdu může jednat o výše zmíněný problém. Děkuji mnohokrát.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Potíž s únikem moče, který popisujete, se nazývá stresová inkontinence, zřejmě mírného stupně či počínající. Stresem zde není míněn psychický stres, ale manévry, při kterých se zvyšuje tlak v břiše – při námaze, některých pohybech, ... Léčí se posilováním pánevního dna, v těžších případech operací. Časté a noční močení jsou příznaky hyperaktivního měchýře. Můžete tedy mít obojí, což není žádná výjimka. Ovšem s tím hyperaktivním měchýřem je to tak... Ne vždy musíme za vším vidět chorobu. Záleží to samozřejmě na příjmu tekutin, na stereotypech, zvyklostech, na psychice. Pokud to pociťujete jako problém, je možno nasadit medikamenty, které někdy upraví i počínající stresovou inkontinenci. A naopak, cviky určené k léčbě stresové inkontinence mohou zlepšit i obtíže typu hyperaktivního měchýře.

S pozdravem Jiří Poněšický

9

Otázka: Urodynamické vyšetření

Dobrý den, jmenuji se Lenka, je mi 34 let a asi 5 let mi uniká moč. Ze začátku to bylo jen někdy a velmi málo. Postupem času se to zhoršilo. V současné době nemohu být bez vložky. I když mám měchýř naplněný málo, mám velké nutkání na močení. Ráno jdu na malou a třeba za 10 minut musím jít znova, i když se jedná třeba jen o pár kapek. Během dne ani v noci nechodím na malou často, ale v průběhu 24 hodin dochází k pravidelným únikům moče (i když jsem v klidu). Strašně se za to stydím. Loni jsem byla na gynekologii, kde mi řekli, že z jejich pohledu je vše v pořádku a že musím na urologii. Od začátku roku docházím na vyšetření na urologii. Odebrali mi moč, byla jsem na cystoskopii a čeká mě urodynamické vyšetření. Asi 10 let se léčím s úzkostnými panickými stavy, v současné době je stav stabilizovaný, ale mám nižší práh bolesti, jsem od dětství přecitlivělá. Cystoskopie pro mě byla velmi nepříjemná a bolestivá. Bojím se urodynamického vyšetření, na internetu jsem zjistila, že se musí zavést cévka. Můžu Vás poprosit o bližší informace o tomto vyšetření? Mám z něho strach, ale zároveň potřebuji tento problém s únikem moči vyřešit. Děkuji moc za odpověď.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Milá Lenko,
děkuji za Váš dotaz. Myslím, že Vás potěším ubezpečením, že se nemáte čeho obávat. Ne že by urodynamika byla vyloženě příjemná, ale pokud jste ustála cystoskopii, urodynamika je určitě menší zlo. Především v tom, že zaváděná cévka je podstatně tenčí než cystoskop. Vyšetření však bývá o něco delší – 15–30 minut. Měchýř se při tom plní tekutinou a zjišťují se tlaky v měchýři při různě velké náplni, napětí svěrače atp. Jde o to, odlišit, jaký typ inkontinence u Vás převažuje. Zda urgentní – časté nutkání apod., někdy i samovolné stahy měchýře, léčí se obyčejně medikamentózně (léky) –, nebo zda převažuje inkontinence stresová, projevující se při napětí svalů břicha – ta je vhodná k operaci. Na oba typy úniku moči pomáhá také rehabilitace pánevního dna. Může ji dělat každý sám, ale cvičení je účinnější, pokud zácvik provede v tomto zkušený rehabilitační pracovník, např. za pomocí techniky umožňující zpětnou vazbu. To znamená, že na obrazovce vidíte, zda zapojujete ty správné svaly.

S pozdravem MUDr. Jiří Poněšický