Často kladené otázky

Otázka: Nutkání na močení

Dobrý den.
Mám problém, který začal před třemi lety. Tehdy jsem byla v soláriu, kde mě přepadlo náhlé a silné nucení na močení. Bohužel jsem to tenkrát nevydržela a pomočila se. Naštěstí jsem tam byla sama, a tak jsem všechno vytřela a solárko opustila. Cestou domů mě opět popadlo další nutkání, a tak jsem rychle utíkala domů. Od té doby mívám velké problémy s výdrží v prostorech, kde není na dohled WC. Špatně se mi cestuje v hromadných dopravních prostředcích, když mám před sebou delší cestu a vím, že si nemůžu odskočit, kdykoliv budu chtít. Myslím, že se jedná o problém psychického původu, ale budu ráda, když mi sdělíte svůj odborný názor. Je možné se této nepříjemnosti zbavit?

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
příznak, který popisujete, se nazývá hyperaktivní močový měchýř. Vyskytuje se buď jako součást obrazu jiné choroby – například močové infekce –, nebo pokud se jiná choroba nenajde, jedná se o samostatnou nemoc, nejčastěji ne zcela jasného původu. Pak se obyčejně léčí dlouhodobou/trvalou medikací vhodnými léky. Alternativou je gymnastika pánevního dna či trénování měchýře. S psychikou to souviset může. Je však velmi různé do jaké míry. U některých jedinců může skutečně jít o čistě psychosomatickou záležitost, jindy se psychika podílí zřejmě jen z menší části. Někdy to není možné odlišit. Zejména u pacientů trpících těmito problémy léta. Pokud je důvodné podezření na psychický původ obtíží, může pomoci některá forma psychoterapie.

S pozdravem dr. Poněšický

Další často kladené otázky