Často kladené otázky

Otázka: Cvičení na pánevní dno

Dobrý den, prosím o informaci, zda je opravdu dobré při inkontinenci nebo hyperaktivním močovém měchýři zkusit zadržovat moč a prodlužovat tak dobu mezi jednotlivými močeními. Někde jsem slyšela nebo četla, že se to dělat nemá, aby nedošlo právě ke zhoršení zadržování moči. Děkuji za radu.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Zkusit zadržovat moč – zjednodušeně řečeno – je uznávaná metoda léčby hyperaktivního měchýře. Ke zhoršení zadržování moči nedojde. V tomto případě ne. Pacient, který naopak má problém vyprazdňovat měchýř – například muž se zvětšenou prostatou nebo nemocný s některou nervovou poruchou – by to dělat neměl, tam skutečně může dojít ke zhoršení obtíží. Rada, kterou jste slyšela, se nejspíše týká dětí. Komandovat dítě k zadržování moče, nebo naopak k močení na povel může vést ke vzniku poruch močení, které se pak obtížně léčí. Ale u pacienta s hyperaktivním měchýřem je tomu obráceně. Prostě platí totéž co u řady jiných problémů. Co jednomu pomáhá, jinému škodí a naopak.

S pozdravem Jiří Poněšický

Další často kladené otázky