Často kladené otázky

Otázka: Časté močení přes den, inkontinence po sportu

Dobrý den, je mi 34 let a obávám se, že mám částečně hyperaktivní močový měchýř, částečně inkontinenci. Moč mi uniká pouze po kapce pouze po sportu, když si sednu na zem, roztáhnu nohy a předkloním se, jinak ne. Často také chodím na WC, asi každou hodinu od 5:00 ráno, kdy vstávám, až do 20:00, kdy jdu spát. Vypiji asi 3,5 l. Začínám 0,5 l zeleného čaje hned ráno. Chodím i v noci, asi 2×. I když nevím, zda to noční močení není tím, že večer ještě vypiji asi 0,3 l, abych zapila všechny prášky. Prosím o radu, zda se opravdu může jednat o výše zmíněný problém. Děkuji mnohokrát.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Potíž s únikem moče, který popisujete, se nazývá stresová inkontinence, zřejmě mírného stupně či počínající. Stresem zde není míněn psychický stres, ale manévry, při kterých se zvyšuje tlak v břiše – při námaze, některých pohybech, ... Léčí se posilováním pánevního dna, v těžších případech operací. Časté a noční močení jsou příznaky hyperaktivního měchýře. Můžete tedy mít obojí, což není žádná výjimka. Ovšem s tím hyperaktivním měchýřem je to tak... Ne vždy musíme za vším vidět chorobu. Záleží to samozřejmě na příjmu tekutin, na stereotypech, zvyklostech, na psychice. Pokud to pociťujete jako problém, je možno nasadit medikamenty, které někdy upraví i počínající stresovou inkontinenci. A naopak, cviky určené k léčbě stresové inkontinence mohou zlepšit i obtíže typu hyperaktivního měchýře.

S pozdravem Jiří Poněšický

Další často kladené otázky