Často kladené otázky

Otázka: Urodynamické vyšetření

Dobrý den, jmenuji se Lenka, je mi 34 let a asi 5 let mi uniká moč. Ze začátku to bylo jen někdy a velmi málo. Postupem času se to zhoršilo. V současné době nemohu být bez vložky. I když mám měchýř naplněný málo, mám velké nutkání na močení. Ráno jdu na malou a třeba za 10 minut musím jít znova, i když se jedná třeba jen o pár kapek. Během dne ani v noci nechodím na malou často, ale v průběhu 24 hodin dochází k pravidelným únikům moče (i když jsem v klidu). Strašně se za to stydím. Loni jsem byla na gynekologii, kde mi řekli, že z jejich pohledu je vše v pořádku a že musím na urologii. Od začátku roku docházím na vyšetření na urologii. Odebrali mi moč, byla jsem na cystoskopii a čeká mě urodynamické vyšetření. Asi 10 let se léčím s úzkostnými panickými stavy, v současné době je stav stabilizovaný, ale mám nižší práh bolesti, jsem od dětství přecitlivělá. Cystoskopie pro mě byla velmi nepříjemná a bolestivá. Bojím se urodynamického vyšetření, na internetu jsem zjistila, že se musí zavést cévka. Můžu Vás poprosit o bližší informace o tomto vyšetření? Mám z něho strach, ale zároveň potřebuji tento problém s únikem moči vyřešit. Děkuji moc za odpověď.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Milá Lenko,
děkuji za Váš dotaz. Myslím, že Vás potěším ubezpečením, že se nemáte čeho obávat. Ne že by urodynamika byla vyloženě příjemná, ale pokud jste ustála cystoskopii, urodynamika je určitě menší zlo. Především v tom, že zaváděná cévka je podstatně tenčí než cystoskop. Vyšetření však bývá o něco delší – 15–30 minut. Měchýř se při tom plní tekutinou a zjišťují se tlaky v měchýři při různě velké náplni, napětí svěrače atp. Jde o to, odlišit, jaký typ inkontinence u Vás převažuje. Zda urgentní – časté nutkání apod., někdy i samovolné stahy měchýře, léčí se obyčejně medikamentózně (léky) –, nebo zda převažuje inkontinence stresová, projevující se při napětí svalů břicha – ta je vhodná k operaci. Na oba typy úniku moči pomáhá také rehabilitace pánevního dna. Může ji dělat každý sám, ale cvičení je účinnější, pokud zácvik provede v tomto zkušený rehabilitační pracovník, např. za pomocí techniky umožňující zpětnou vazbu. To znamená, že na obrazovce vidíte, zda zapojujete ty správné svaly.

S pozdravem MUDr. Jiří Poněšický

Další často kladené otázky