Často kladené otázky

Otázka: Přítelkyně a její močový měchýř

Dobrý den. Prosím vás o radu. Jedná se sice o problém mojí přítelkyně, ale ona kašle na to, jej řešit. Přítelkyni je 20 let a jinak je zcela zdravá. Myslím si ale, že má problém s močovým měchýřem. Tento problém se objevil před pár lety, ale mám pocit, že se časem zhoršuje. Zrovna dnes byla během 4 hodin už osmkrát. Jinak když jdeme kamkoliv, pořád poslouchám jen její nářek, že potřebuje na záchod. Nechal jsem si od ní jeden den vypsat všechny návštěvy WC a také příjem tekutin a vyšlo, že byla 14× za den (z toho 2× během noci), a to vypila pouze asi 1,2 litru tekutin. Často to řeší tím, že méně pije. Strašně nám to oběma kazí soužití. Podle toho, co jsem vyčetl, se nejspíš jedná o hyperaktivní močový měchýř. Poraďte mi prosím, kam mám přítelkyni poslat, aby jí doktor skutečně pomohl a neřekl jí jen, že to nic není. Bydlíme kousek od Brna, možná zde víte o někom schopném. Existují varianty, které potíže definitivně vyřeší? Nerad bych, aby musela zbytek života brát nějaké prášky. Děkuji moc za radu.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
ano, zdá se, že jste přítelkyni správně diagnostikoval hyperaktivní močový měchýř. Měla by být vyšetřena urologem. Žádného konkrétního Vám v Brně neporadím, je jich tam jistě mnoho, ale pro každého urologa je vyšetřování pacientů s takovýmito problémy denní praxí. Vyšetření má za cíl především vyloučit hyperaktivní měchýř jako důsledek nějakého jiného onemocnění, u mladých žen nejčastěji močové infekce nebo např. zúžené močové trubice. Je možná i řada jiných příčin, které se dají léčit i vyléčit. Pokud se žádná příčina nenajde, pak teprve hovoříme o hyperaktivním močovém měchýři jako o samostatné nemoci, která se nejčastěji léčí dlouhodobým podáváním medikamentů.S pozdravem dr. Poněšický

Další často kladené otázky