Často kladené otázky

Otázka: Zákrok – rozšíření močové trubice

Dobrý den, pane doktore.
Mám řadu let potíže s častým močením, které se stupňují (až 18× za noc, přes den ještě více), mám bolesti v podbřišku, měla jsem často záněty léčené antibiotiky. Včera jsem se konečně dostala, spíše doslova vetřela, alespoň sama na urologii, moje lékařka mě tam odmítala poslat s tím, že je to zbytečné. Je mi 51 let. Bylo mi uděláno vyšetření – sono, cévkování, labor. moč, změření moč. trubice – a prý mám zúženou močovou trubici. Jsem objednána na zákrok – rozšíření moč. trubice, budu prý mít dva dny cévku. Prosím vás o vysvětlení, co zákrok obnáší, jak dlouhá je doba léčení, zda mohou být nějaké zdravotní následky, problémy. Starám se o ležící osmdesátileté rodiče, nemohu je nechat bez pomoci. Dále jsem se chtěla zeptat, zda nemůže tento zákrok nějak negativně ovlivnit můj sexuální život.
Děkuji a jsem s pozdravem Jana

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
jedná se o drobný zákrok, někde se dle zvyklosti pracoviště provádí za hospitalizace v celkové anestezii, někde ambulantně bez narkózy. Buď se zúžené místo prořízne speciálním nožíkem, nebo se rozšíří postupně zaváděním sond o zvyšujícím se průměru. Oba zákroky trvají asi 2 minuty, komplikace jsou výjimečné. Nejčastější nepříjemností je několikadenní bolestivé močení. Sexuální život tento zákrok nijak neovlivní.

S pozdravem dr. Poněšický

Další často kladené otázky