Často kladené otázky

Otázka: Noční pomočování

Dobrý den, synovi bylo 6 let a stále musí používat na noc plenu. Uvědomuje si to a asi rok se za to stydí. Byl jsem s ním u urologa, ale vyšetřením ultrazvukem při plném i prázdném měchýři nic nezjistil. Je fakt, že syn se nevyčurá, když např. fouká vítr, je hluk nebo je něčím rušený. Pokud je rozrušený, např. dárky pod stromečkem, lítá učurávat co 5 minut. Prosím o radu, jak postupovat dál – nebo čekat, že se to vyřeší samo? Ale o tom mám pochybnosti. Letos jde do školy, a tak bude omezen i na soustředění dětí v přírodě atd. Děkuji za Váš názor. Přeji hezký den! Otec

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
noční pomočování je v 6 letech ještě poměrně častý problém, i když většina dětí v tomto věku již moč udrží. Předpokládáme nejspíše pomalejší dozrávání nervových center, která se podílejí na kontrole močení. Někdy je to snad příliš tvrdý spánek, kdy nutkání dítě neprobudí. Někdy je v podezření psychický stres, to zejména tam, kde se pomočování objevilo nově po předchozím suchém období, například jako reakce na narození sourozence, rozvod rodičů a jiné. Většinou se věc urovná sama. Je několik možných způsobů léčby – léky tlumící stahy močového měchýře, léky potlačující tvorbu moče v noci, noční buzení – pokud zjistíme, že se dítě pomočí pravidelně např. ve 2 hodiny v noci, v 1 hodinu ho probudit a jít s ním na WC –, správné návyky – nechat dítě vymočit v klidu a do úplného vyprázdnění, nenutit ho močit na povel. A na druhou stranu dbát na vymočení před spaním... Někdy může pomoci psychoterapie, např. rodinná. Zejména když – jak naznačujete – syn projevuje určité odchylky od normálního močení v souvislosti s psychickým rozrušením.

S pozdravem dr. Poněšický

Další často kladené otázky