Často kladené otázky

Otázka: Manžel má problémy s inkontinencí

Dobrý den, chci se zeptat na problémy svého stydlivého manžela. Je mu téměř 48 roků a má problémy s menší inkontinencí. Poslední půlrok se mu stává (dříve občas, teď už skoro vždy), že po důkladném (!) vymočení a obléknutí mu přesto ještě několik kapek moči unikne. Jiné problémy s močením (např. častým – ani v noci) nemá.

Některé lidi příznaky hyperaktivního močového měchýře obtěžují a přitom si nemusí uvědomovat, že na jejich příznaky existuje dostupná léčba!

Odpověď

Dobrý den,
tento problém není typickou inkontinencí. Bývá poměrně častým příznakem při potížích se zvětšenou prostatou. Ostatní prostatické problémy (slabý proud, noční močení a mnohé jiné) mohou, ale nemusí být přítomny. Namístě je celkové urologické vyšetření. Nemusí jít jen o prostatu, může to být např. mírný chronický zánět močových cest či jiné onemocnění. Pokud je indikovaná léčba, jedná se většinou o léčbu medikamentózní, a jestliže nezabírá nebo u těžších případů, léčba operační. Medikamenty se však v těchto případech používají jiné než u ostatních pacientů s únikem moči.

S pozdravem dr. Poněšický

Další často kladené otázky