Co je to oligurie?

Pod pojmem oligurie se skrývá snížená diuréza během hodiny či celého dne, jedná se tedy o snížení objemu vyloučené moči. Zdravý člověk s průměrnou váhou vyloučí během dne okolo 1500 ml za celý den (samozřejmě záleží na pitném režimu a dalších faktorech), pokud se tyto hodnoty výrazně sníží, mluvíme právě o oligurii.  Hranice oligurie  je 50 až 500 ml vyloučené moči za den při běžném příjmu tekutin. V případě, že je pokles tak velký a objem se sníží pod 50 ml za den, nejedná se oligurii ale anurii.
 
Důvody, kvůli kterým k oligurii dochází jsou různé. Může se jednat o šokový stav, silnou dehydrataci organismu, sníženou funkci ledvin i jejich akutní selhání. Oligurie může vzniknout také v rámci selhávání srdce, nejčastěji se však přisuzuje problémům s ledvinami, kdy může alarmovat počátek závažného problému. Mezi další původce oligurie patří také močové kameny, které jsou usazeny v močovodech a zabraňují tak odtoku moči. U pánů může být příčinou také zvětšená prostata, nebo zúžení močové trubice po prodělaném zánětu močových cest.
 
Máte pocit, že vylučujete menší objem moči než obvykle i v případě, že se váš pitný režim nijak nezměnil? Obraťte se na svého praktického lékaře, v lepším případě pak přímo na urologa. 
 
NAJÍT UROLOGA PODLE KRAJE
 
Zdroj:
http://priznaky.vitalion.cz/moceni-maleho-mnozstvi-moci/

Wc 1210963 640

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft