3 vtipné zajímavosti o močení

Vymočí víc pes, nebo člověk?

Pokud byste srovnali objem vymočené moči u průměrného zdravého člověka s běžným pitným režimem a psem, je vítězem člověk. Ten vymočí během jednoho dne 2 litry moči, zatímco pes pouze 1,3 litru moči. Taková kočka se nemá s čím moc chlubit, protože její objem moči je pouhých 1,8 dcl, ovšem pořád je na tom líp než 12 myší dohromady. Jejich moč by se totiž vlezla na čajovou lžičku. Člověk však není mistrem v močení… kůň vymočí 8 l a slon až 49 litrů moči za den. 

Moč má plno využití… díky ní máme fosfor i méně smogu ve městech

Německý alchymisté se snažili ze zlatavé moči získat zlato. To se jim bohužel nepodařilo, ale Henning Brandt díky zkoumání své moči objevil fosfor. Moč má však zásluhu i na snižování smogu ve velkých městech. Britští dopravci totiž poznali, že chemikálie v moči dokážou změnit část palivových zplodin na dusík a páru. A věděli jste, že dříve se využívala moč i v gastronomii? Ještě než pekaři objevili droždí, používali na vykynutí těsta moč. Do teď spoustu lidí využívá také alternativní metodu zvanou urinoterapie, která je založena na pití vlastní moči, případného potírání postižených míst vlastní močí.

Jak chápali moč naši předkové?

Ve starověkém Egyptě močily ženy ve stoje a muži v sedě. Ve starověkém Římě uměli moč zobchodovat… císař Vespasián totiž zavedl daň z moči. A tak jako dnes se platilo na veřejných záchodcích. Moč z veřejných toalet však byla ještě prodávána běličům prádla. Římané měli obecně moč velmi rádi, proto močí, kromě prádla, bělili také své zuby. Používali ji psaní tajných zpráv a neustále se snažili o to, aby jejich moč byla plná vůně. Proto popíjeli terpentýn, který však může velmi vážně ohrozit lidské zdraví až způsobit smrt. Ve středověku už však lidé takový vztah k moči neměli. Například čínští šlechticové močili za pomoci dutých holí, díky kterým měli jistotu, že moč odtéká dostatečně daleko od jejich těla.

Zdroj:
PLACHÝ, Jakub. Velká kniha čůrání. V Praze: Labyrint, 2013. ISBN 978-80-86803-23-4.

3zajimavosti

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft