Rakovina močového měchýře – příčiny a příznaky

V České republice se jedná o nádorové onemocnění, které patří mezi šesté nejčastější u mužů, u žen mluvíme o třináctém nejčastějším onemocnění. Velmi zajímavou informací je, že u mužů je asi 4x častější u žen, i když se všechny ostatní problémy s močovým měchýřem připisují hlavně ženám (např. zánět močového měchýře). Podle statistik v roce 2003 onemocnělo celkem 1655 mužů, žen 564.

Možné příčiny rakoviny močového měchýře

Jasně dané příčiny onemocnění nelze u rakoviny určit nikdy. Velký vliv však může mít kouření. Kuřáci tedy mají cca 4x větší riziko onemocnění, bohužel je zde i vyšší pravděpodobnost úmrtí. Proto kuřákům doporučujeme s kouřením přestat – rakovina měchýře totiž není jediným dopadem. Jako další možné příčiny uvádí některé zdroje tzv. bilharziázu. Pod tímto pojmem se schovává nemoc, kterou způsobuje parazit vyskytující se ve stojatých vodách vybraných tropických a subtropických oblastí (např. Viktoriino jezero, Egypt…). 

Další příčinou může být také narůstající věk, jelikož je prokázáno, že nejčastěji se rakovina močového měchýře objevuje u pacientů s věkem nad 50 let. Výskyt nemoci v nižším věku je velmi vzácný. Podepsat se může také nezdraví životní styl, kouření, pití kávy a minimální přísun ovoce a zeleniny. Další zdroje hovoří o výskytu rakoviny způsobeným dlouhodobým požíváním určitého druhu léků. Rizikovou skupinou jsou ovšem také pacienti trpící chronickým zánětem močového měchýře a močovými kameny.

Příznaky rakoviny močového měchýře

Mezi velmi časté příznaky rakoviny močového měchýře se řadí krev v moči bez vedlejších projevů. To znamená, že pokud se krev v moči objeví z ničeho nic (bez pálení, řezání, bolesti) je vhodné navštívit lékaře a podstoupit vyšetření, které vyloučí všechny závažné onemocnění. 

Často bývá však počáteční stádium zcela bez příznaků, případně se projevuje jako zánět močového měchýře. Pokud se u vás tedy tyto problémy vyskytly a přetrvávají déle než obvykle, navštivte svého lékaře.


Zdroj: 
Cs.medlicker.com
Uroklinikum.cz

Shutterstock 243988837

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft