Jak prát spodní prádlo aneb jak se vyhnout nepříjemným gynekologickým problémům

O tom, že je nutné nosit čisté spodní prádlo, snad ani nemusíme mluvit. Věděli jste však, že pouhé vyprání spodního prádla nestačí? A co aviváž, používáte ji? Pokud ano, děláte v případě praní spodního prádla chybu.

Musíme zmínit, že pračka je doslova líhní nejrůznějších bakterií, ty se do ní dostávají právě během praní spodního prádla a bohužel je nedokáže zcela vyhubit ani prací prášek, bakterie se totiž usazují do skulinek celého pracího bubnu. Výskyt bakterií v pračce je pak častější v případech, kdy je v rodině malé dítě. To totiž logicky nedokáže zcela dbát na intimní hygienu a praní dětského prádla je pak nejčastějším zdrojem fekálních bakterií v pračce. Právě zanešené dětské prádlo může obsahovat bakterii Escherichia coli, kterou známe spíše pod názvem E.coli. Dále se mohou objevit viry hepatitidy typu A, nanoviry, rotaviry i salmonela. Všechny tyto viry se pak dostávají do prací vody i na buben, odkud se pak přenáší dál.

Jak se zbavit bakterií ze spodního prádla?

Prací prostředek v tomto případě nestačí. Zbaví vás nečistot, ale s bakteriemi si poradit nedokáže. Proto pro vás máme několik tipů, díky kterým se škodlivých bakterií zaručeně zbavíte.

Horká voda

Pro vyhubení všech bakterií doporučujeme praní na programy s teplotou 70 °C a více. Při vyšších teplotách stačí k zničení nežádoucích hostů přibližně 10 minut.

Používejte sušičku… ale pozor, nesmíte zde šetřit!

Další vhodnou metodou k zahubení bakterií na spodním prádle je sušička. Pokud tedy máte tu možnost, rozhodně ji využijte. Musíme však zmínit, že úsporné programy s nízkými teplotami na bakterie bohužel nestačí. Proto využijte výkonnější programy s vyššími teplotami. Bohužel neušetříte ekologii ani energii, ale za to své zdraví ano. A to je přeci přednější.

Sušení na přímém slunci

Pokud nemáte sušičku, nezoufejte. Jako velmi účinná metoda funguje také slunce, jehož UV záření působí jako dezinfekce. Proto zkuste prádlo sušit právě na přímém slunci.

Dezinfekční přípravky do pračky

Dezinfekční přípravky se postarají o zahubení bakterií, zároveň však mohou pomoci v boji proti vodnímu kameni, který se v pracím bubnu usazuje.

Žehlení

Pokud vám to materiál spodního prádla dovoluje, rozhodně jej po vysušení vyžehlete. Vysoká teplota horkého vzduchu je totiž skvělým bojovníkem proti bakteriím.


Zdroj:
Mojezdravi.cz
Ona.idnes.cz

Trousers 362781 640

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft