Co je to endometrióza

Název pochází z řeckého výrazu endometrium (endo: uvnitř, métra: děloha) a jedná se o vnitřní slizniční výstelku děložní dutiny. Nemoc dělíme na několik základních typů, a to podle umístění. Jak již bylo zmíněno výše, v případě endometriózy se dostávají částice děložní sliznice mimo děložní dutinu, např. na vaječníky, vejcovody, močový měchýř nebo střeva. Podstatně velký vliv má endometrióza na problémy s neplodností.

Endometrióza a její příčiny

Moderní medicína doposud nedokáže přesně identifikovat, jak endometrióza vzniká. Mezi hlavní faktory podílející se na vzniku tohoto onemocnění však patří genetika, hormonální a imunologický faktor.  Nemoc se týká především žen v reprodukčním věku, jelikož endometrióza je podmíněna přítomností menstruace.

A právě díky přítomnosti menstruace se hovoří také o takzvané implantační teorii, při které dochází během menstruace k odplavování děložní sliznice z děložní dutiny skrze pochvu. Částice se sliznice se však pak mohou skrze vejcovody odplavit i do dutiny břišní, kde poté může dojít k hormonálnímu procesu jako na děložní sliznici, a to kvůli zahnízdění částeček sliznic v břišní dutině. Tomuto procesu se říká zpětná menstruace.

Příznaky endometriózy

Hlavním příznakem je dlouhodobější bolest, která se zhoršuje během menstruace. Pakliže se částečky endometra objevují v pochvě či na děložním čípku, objevuje se bolest také během pohlavního styku. Objevuje se vám v moči krev? Pokud nejde o zánět močového měchýře nebo jiné problémy s ním spojené, a jde o endometriózu, nachází se částečky děložní sliznice v močovém měchýři.

Typy endometriózy

Endometriózu lze podle její lokalizace definovat do čtyřech základních typů.

Endometrióza peritoneální
Částice endometra se nachází na pobřišnici.

Endometrióza ovariální
Částice endometra se nachází na vaječníku.

Endometrióza rektovaginálního septa
V tomto případě jsou ložiska lokalizovány v přepážce mezi pochvou a konečníkem.

Adenomyóza
Jedná se neizolovaný typ endometriózy, kdy se částice endometra nachází uvnitř děložní svaloviny.


Zdroj:
Endometrioza.cz
Nemoci.vitalion.cz/endometrioza
Wikipedia.org
Designed by Freepik

526

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj