Prasknutí močového měchýře aneb může močový měchýř opravdu prasknout?

Hned na začátek je nutné zmínit, že močový měchýř nemůže prasknout z důvodu pouhého přeplnění. V takovém případě tělo dává signál k  uvolnění svěrače močové trubice, díky čemuž dochází k samovolnému úniku moči, čímž se měchýř vyprázdní. K opravdové ruptuře, tedy prasknutí může však dojít zcela z jiných důvodů.

Za prasknutí močového měchýře může například zvětšená prostata

U pánů může dojít k prasknutí močového měchýře i kvůli zvětšené prostatě, která vyvíjí silný tlak na stěny močového měchýře. Benigní hyperplazie prostaty (BHP), neboli nezhoubné zvětšení prostaty, je diagnóza, která postihuje muže přibližně od 40 let, výskyt v mladším věku však není vyloučen. V 50. věku života je výskyt velmi častý, pány nad 70 let BHP postihuje prakticky ve 100 % případů. Proto je nutno veškeré, tedy už i počínající projevy benigní hyperplazie prostaty řešit se svým lékařem. Prasknutí močového měchýře je život ohrožující situace.

Zhmožďující traumata s prudkým nárazem do břišní dutiny

Další možnou příčinou prasknutého močového měchýře může být mechanické poškození prudkým náraz do břišní dutiny, což se nejčastěji stává například u autonehod, pádů a velmi silných úderů, kdy je znemožněna průchodnost močové trubice.

Léčba prasknutého močového měchýře

V případě prasknutí močového měchýře je nutná léčba, bez které se pacient jednoduše neobejde. Poškození menšího rozsahu si vystačuje s konzervativní léčbou v podobě zavedení močového katétru (katetrizace). Pakliže dojde k prasknutí většího rozsahu, je nutno podstoupit chirurgickou operační léčbu, v rámci které dochází k zástavě krvácení a obnovení odtoku moči, případně také vyčištění dutiny břišní. Zdroj:
Domaci.eurozpravy.cz
Wikipedia.org
Anamneza.cz

Balloon 2376663 640

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj