Další zajímavosti o močení aneb co jste možná o moči ještě nevěděli

Moč a její využití v kosmetice

Už několik století zpátky používaly anglické a francouzské dámy moč pro kosmetické účely, a to konkrétně pro zjemnění pleti. Aby dosáhly opravdu svěžího vzhledu, neostýchaly se používat ani moč malých štěňat. To už je ovšem dávná historie a dnešní pokroková doba takové procedury už nevyužívá. Pokrokový vědecký vývoj vzal za své a vědci vyvinuly během 21. století syntetickou močovinu, která se nadále používá na výrobu nejrůznějších pleťových krémů a vodiček.

Moč se dříve využívala také pro lékařské účely

Své využití moč našla také ve farmaceutickém průmyslu dřívější doby. Moč se totiž využívala například pro výrobu účinné látky, tzv. urokinázy, která byla vhodná v boji proti krevním sraženinám, které mohly způsobovat infarkt. Další využití moči našli lékaři v diagnostice cukrovky. V dřívějších dobách diagnostikovali tuto nemoc za pomoci vzorku moči, který nalili do písku a čekali, jestli sladkost moči přiláká mravence a jiné brouky. Jiní lékaři údajně moč rovnou ochutnávali. Díky bohu, že už se tento způsob diagnózy nevyužívá.

Využití moči v různých krajích naší matičky Země

Věděli jste, že ve starověkém Římě si močí  a kozím mlékem s úspěchem vypomáhali při bělení chrupu? Starověcí Římané si moči cenili jako zboží, které bylo shromažďováno  z veřejných toalet  a císař Vespasián na ni  uvalil zvláštní daň. Eskymáci, si čistili po jídle zuby hrstí namočené trávy. Samozřejmě, že trávu namáčeli v moči. A indiánský kmen Činuků ze se severozápadu USA považoval za největší gurmánskou pochoutku žaludy pět měsíců máčené v moči. Ochutnali byste? Eskymáci a indiáni močí změkčovali kožešiny. V některých částech Indie a Afriky se lidé koupají v kraví moči. Ptáte se proč? Odpověď je velmi jednoduchá, v těchto zemích je totiž voda z důvodů nedostatku velmi vzácná.


Zdroj:
PLACHÝ, Jakub. Velká kniha čůrání. V Praze: Labyrint, 2013. ISBN 978-80-86803-23-4.

Zajimavosti1

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft