Noční pomočování dětí – enuréza

Mezi nejčastější dětské onemocnění patří právě noční pomočování. Děti ve věku 7 let postihuje v 5–10 % případů. O nočním pomočování mluvíme v případě, kdy u dítěte staršího 5 let dochází k úniku moči minimálně 2x do měsíce. S narůstajícím věkem se však výskyt těchto potíží snižuje a častokrát se tak děje i bez nějaké léčby. Je však důležité zmínit, že přibližně u 1 % malých pacientů tento problém pokračuje, respektivě přetrvavá, až do dospělosti.

Noční pomočování neboli enuréza nijak napřímo neohrožuje fyzické zdraví, je však prokozatelné, že má nepříjemný vliv na dušení vývoj dítěte. Ať už hovoříme o nízkém sebevědomí, pocitu vinu, často se tento problém odráží na celé rodině. Rodiče se snaží zjistit příčinu, ta však není nikdy úplně jistá. Vliv může mít genetika, pokud tedy enurézou trpěli oba rodiče, na 77 % bude enurézou trpět i jejich potomek.

Další příčiny mohou být například:

  • nevyzrálost některých kontrolních mechanizmů, 
  • menší kapacita měchýře,
  • příliš tvrdý spánek.

U valné většiny dětí je však problém způsoben poruchou vyměšování antidiuretického hormonu. Ten totiž tvoří podvěsek mozkový (hypofýza) během noci a důsledkem je právě menší objem moči, kterou ledviny produkují během noci.

Jak probíhá vyšetření?

Prvně je proběhne rozhovor, v rámci kterého se snaží lékař zjistit co nejvíce informací o celkovém zdravotním stavu malého pacienta. Následuje běžné celkové vyšetření a nechybí ani laboratorní vyšetření, díkykterému lze odhalit vadu ve vývoji, dětskou cukrovku případně infekci močových cest. Velmi výjimečně se provádí rentgenové vyšetření, případně invazivní endoskopie.
 
Velkou roli však hraje mikční karta, což je dvoudenní detailní záznam o o vypitém množství tekutin a zároveň o vyloučeném objemu moči, ať už chtěným či nechtěným způsobem. V druhém případě se jedná o pomočování a představu o objemu uniklé moči lze zjistit díky vážením suchých a mokrých plen.

Léčba dětské enurézy

Prvním krokem je úprava pitného režimu, kdy je důležité dbát na to, aby dítě přijímalo tekutiny především během dopolečne a časného odpoledne. K útlumu by mělo dojít během večerních hodin. Nikdy však večerní pití zcela nezakazujte. Dále se může rodič zaměřit na nácvik správného močení. Snažíme se dítě naučit, aby moč zbytečně nezadržovalo, vždy se vymočilo v klidu a také úplně. Pokud ani poté nedojde k zlepšení, následují další opatření, mezi které patří například noční probuzení dítěte na vymočení, dále pak alarmy, které mají za úkol dítě vzbudit, pokud je mokré. Co se týče medikamentů, mluvíme zejména o antidiuretickém hormonu podávaném v nosním spreji, případně v tabletách. Osvědčily se také anticholinergika, tedy speciální léky na hyperaktivní močový měchýř. Antideprisa se skrze vedlejší účinky dětem nedoporučují.

Projevují se potíže s močením i behěm dne? Nejspíš se jedná o komplexnější onemocnění, které je potřeba řešit z širšího hlediska.

Druhotná enuréza

O druhotné enuréza mluvíme v případě, že mělo dítě tzv. suchý interval. To znamená, že se během noci nepomočilo 6 měsíců a více. V tomto případě se může jednat pravděpodobně o psychologický problém, jakým je například stres, problémy v rodině, nový sourozenec a je potřeba vyloučit i šikanu či zneužívání.

34

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
34