Močové kameny a jejich druhy

Močové kameny, lékařsky zvané jako urolitiáza, jsou konkrementy vznikající v ledvinných pánvičkách, v močovodech, v močovém měchýři. Vznikají z odpadních látek, které tělo vylučuje a které se nerozpustí v moči. Takto nerozpuštěné mikrokrystaly se pak na sebe nabalují a vznikají močové kameny. Jsou to  tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Tato depozita jsou z 98 % z krystalického materiálu a 2 % organické lepivé hmoty, které může být v případě zánětu i přes polovinu hmoty celého depozitu. Konkrementy většinou vznikají v ledvinách, močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře. Většina kamenů nezpůsobuje významné bolestivé problémy, dokud nezačnou cestovat z ledvin do dolních močových cest. To se projeví jako akutní ledvinová kolika, kterou pacienti popisují jako palčivou bolest s přidruženou nevolností a zvracením. Někdy je v moči přítomno i větší množství krve.

Jak jsme již zmínili výše, k tvorbě močových kamenů dochází ve chvíli, kdy se v moči nachází vysoký obsah určitých látek, které jsou krystalotvorné. Nebo naopak, v moči se nachází malý obsah látek, které mají za úkol bránit vzniku mikrokrystalů. Jenže jakým způsobem k těmto stavům dochází?

Močové kameny tedy mohou vznikat :

  • pacient má nedostatečný příjem tekutin a produkuje vysoce koncentrovanou moč,

  • moč obsahuje velké množství kamenotvorných látek (např. oxalát, kyselin močová, fosfát, vápník),

  • pacient trpí častými záněty močového měchýře nebo ledvinových pánviček – výskyt bakterií,

  • pacient trpí poruchami látkové výměny, které jsou způsobeny geneticky,

  • pacient nesprávně užívá určité druhy léčiv,

  • pacient má nepřirozené pH moči,

  • pacient trpí obstrukcemi, které brání odtoku moči,

  • pacient je dlouhodobě uvázán na lůžko, chybí mu tedy tělesná aktivita,

  • když je výskyt v rodině. Pokud někdo v rodině močovými kameny trpí, je zvýšené riziko, že to postihne i vás. A také, když už jste jednou urolitiázu prodělali, existuje asi 5O % riziko, že se onemocnění bude opakovat.

  • u mužů 2-3krát častěji než u žen a onemocnění se může vyskytnout kdykoli mezi 20. a 80. rokem.

Druhy močových kamenů podle jejich složení

Močové kameny můžeme rozdělit do několika druhů, a to podle jejich složení. Nejčastěji se tedy setkáváme s těmito druhy:

KALCIOVÉ KAMENY

Tento velmi častý druh kamenů (80% případů) se vyskytuje typicky ve formě kalciumoxalátu (šťavelan vápenatý). či fosforečnanu vápenatého a jeho hydrátů. Jedná se o rentgen-kontrastní druh kamenů, které mohou vzniknout na základě příjmu většího množství nevhodných potravin. Důležitá pro vznik je rodinná anamnéza.

STRUVITOVÉ KAMENY

Struvitové kameny jsou vytvářeny bakteriemi, které štěpí močovinu u pacientů s infekcí vylučovacího traktu. Struvit je chemicky magnesiumamoniumfosfát hexahydrát..Vyskytují se asi v 12 % případů, jsou rentgenkontrastní . Rizikovější skupinou pro jejich vznik jsou ženy.

URÁTOVÉ KAMENY

Nejsou rentgenkontrastní. Vyskytují se asi v 7 % případů.

Kameny z kyseliny močové: Pokud máte kameny z kyseliny močové, jste ve vysokém riziku vzniku dalších kamenů. Snížení konzumace potravin bohatých na puriny může snížit tvorbu dalších kamenů.  Velké množství purinů obsahují některé typy ryb (sleď, mušle, sardinky, ančovičky), červené maso a vnitřnosti  (srdce, játra, ledviny). Dostanete léčbu, která udrží hodnotu moči mezi 6,2  až 6,8. Hodnotu pH moči můžete kontrolovat doma jednoduše pH papírky.

Kameny z močanu amonného: Pokud máte kameny z močanu amonného, jste ve vysokém riziku vzniku dalších kamenů a rovněž můžete trpět močovou infekcí. Dostanete antibiotika k zaléčení infekce a budete rovněž potřebovat léčbu k udržení hodnoty pH mezi 5,8 až 6,2.

CYSTINOVÉ KAMENY

Na rozdíl od urátových kamenů jsou rentgenkontrastní, pro jejich diagnózu tedy postačuje klasický RTG snímek. Takovýto druh kamenů vzniká na základě genetické poruchy metabolismu (cystinurie). Jsou vzácné.

Pokud se chcete dozvědět o močových kamenech více, sledujte naši stránku. V dalším díle tohoto článku bychom se rádi věnovali močovým kamenům detailněji.


Zdroj:
https://www.ulekare.cz/clanek/mocove-kameny-1024
http://www.stefajir.cz/?q=mocove-kameny
http://www.nadaceledviny.cz/informacni-brozurky/urolitiaza-mocove-kameny


Kameny

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft