Fyzikální vyšetření moči

Nejprve si vysvětlíme, co to vlastně moč je. Jedná se o tekutinu, respektive vodný roztok, který je vylučován a koncentrován ledvinami ( filtrace, reabsorbce, tubulární sekrece) a z nich se potom skrze močovody dostává do močového měchýře, kde dochází k jejímu hromadění. Nahromaděná moč v močovém měchýři je pak vylučována močovou trubicí z těla.

Často označujeme moč jako odpadní kapalinu ledvin, jelikož obsahuje tzv. odpadní kapaliny, které vznikají při látkové přeměně. Konkrétně se jedná o močovinu a různé potenciálně toxické látky, různé rozpuštěné soli – hlavně chlorid sodný. Moč vykazuje vysoký obsah dusíku. V moči zdravého jedince prakticky nenajdeme glukózu, pH moči vykazuje slabě kyselou reakci.

Složení moči zjištěné na základě testů pak vypovídá o stavu ledvin i celého lidského organismu. Jedná se tedy o základní diagnostickou metodu, která velmi snadno a rychle dokáže odhalit nejrůznější nemoci a poruchy.

Medicína nabízí několik možností pro vyšetření moči, a to podle jejich náročnosti a složitosti s ohledem na laboratorní techniku.


Fyzikální vyšetření moči

Velmi jednoduché a nenáročné vyšetření, kdy lékař posuzuje: barvu, zápach, výskyt pěny a zákalu. Zjišťuje se také pH moči, hustota a osmolalita.


Objem

Velmi důležitý je také denní objem moči, který je logicky ovlivňován příjmem tekutin, stravy – např. močopudné potraviny. Normální objem moči se pohybuje okolo 1500 ml za den.

Na základě objemu pak můžeme rozlišit několik základních diagnóz:

  1. Anurie – zastavení tvorby moči, kdy pacient vyloučí méně než 50 ml za 24 hodin.

  1. Oligurie – snížené množství moči, kdy pacient vyloučí méně než 50-500 ml za 24 hodin, více o diagnóze si můžete přečíst v článku Co je to oligurie.

  1. Polyurie – zvýšené množství moči, kdy pacient vyloučí více než 2500 ml moči za 24 hodin.

Barva moči

Lékař se během fyzikálního vyšetření moči zaměřuje také na její barvu, která může také mnoho napovědět a být signálem proto, že se ve vašem těle děje něco, co nemusí být úplně v pořádku. První ranní moč je koncentrovanější a tmavší. Běžně se barva čerstvé moči pohybuje v odstínech žluté, od těch nejsvětlejších odstínů až po jantarovou a barvu medu. Základním pravidlem je, že čím více pijete tekutin, tím světlejší je moč. Některá onemocnění a některé látky mohou vyvolat změnu zbarvení moči( např. červená řepa). O tom, co mohou znamenat jednotlivé nezvyklé barvy moči se dozvíte v článku Co prozradí barva moči, tak si jej rozhodně nezapomeňte přečíst.

Pěna, zápach a zákal

Normálmí moč je málo pěnivá, pěna bílá, dočasná. Hojnější bezbarvá trvalejší pěna může být známkou bílkoviny v moči. Pokud se objevuje žlutá až žlutohnědá pěna, jedná se nejspíše o zvýšený bilirubin. Čerstvá moč je čirá. Po delším stání moči můžeme pozorovat zákal, který způsobují epitelie v moči – toto  není známkou onemocnění. Příčinou zákalu čerstvé moči mohou být bakterie, bílé krvinky nebo odpadní anorganické a organické látky.

Signály o tom, že je něco špatně, může značit i zápach moči. Slabě zapáchající moč, která je cítit po acetonu může signalizovat ketonurii (ketolátky v moči), nebo hladovění. Při otravě alkoholem moč zapáchá po alkoholu. V případě, kdy jde z moči cítit amoniak, tělo nejspíše bojuje s bakteriální infekcí.

pH moči

Hodnoty pH mohou být výrazně ovlivněny skladbou stravy pacienta, což se projevuje zejména u vegetariánů, kteří mají více alkalické pH než pacienti, kteří mají v oblibě potraviny bohaté na bílkoviny, tedy maso. U vegetariánů jsou tedy hodnoty pH vyšší. Fyziologické pH moči je slabě kyselé v rozmezí 5,0 – 6,5. Posun pH do alkalických hodnot bývá známkou bakteriální infekce močových cest.

Další  posuzované fyzikální veličiny

Běžně hodnotíme relativní hustotu moči  ( fyziologicky 1,015-1,025) a také osmolalitu moči neboli množství osmoticky aktivních látek přítomných  v moči .


Zdroj:
http://www.toplekar.cz/laboratorni-hodnoty/moc-chemicky.html?znak=M
http://www.szsmb.cz/admin/upload/sekce_materialy/Vy%C5%A1et%C5%99en%C3%AD_mo%C4%8Di_1.pdf

Pexels photo 207601

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft