Hematurie – přítomnost krve v moči

Jak již bylo zmíněno, v případě hematurie se jedná o přítomnost krve, respektive červených krvinek v moči. Přítomnost krve může být známkou nejrůznějších onemocnění, proto je nutné lékařské vyšetření, které odhalí konkrétního původce. Může se jednat o velmi závažné onemocnění – např. nádor, ale také o zcela běžný zánět močových cest. V případě zánětu se však v krvi objevují současně i bílé krvinky. Krev se může objevit také při poranění močovodu, močové trubice, měchýře, ledvin a u mužů také při poranění prostaty.

Hematurie může být mikroskopická, nebo makroskopická. V případě makroskopické hematurie je pacient schopen rozeznat výskyt červených krvinek pouhým okem, a to právě kvůli růžovému až červenému zabarvení moči. V případě mikroskopické hematurie však výskyt červených krvinek rozpoznat pouhým okem nejde a je nutné konkrétní vyšetření. Pozor, krvavě zabarvená moč se může objevit také po konzumaci červené řepy, která obsahuje betanin. V tomto případě se tedy nemusíte strachovat.

Jak se hematurie diagnostikuje?

Z lékařského hlediska může diagnóza hematurie probíhat na základě použití diagnostických proužků v rámci chemického vyšetření moči. Díky takovému vyšetření lze zjistit také přítomnost hemoglobinu. Vyšetřuje se vždy čerstvý vzorek moči, tedy takový, který byl odebrán maximálně dvě hodiny před vyšetřením. Někdy může dojít k falešně pozitivnímu výsledku, a to kvůli dehydrataci, močové infekci nebo vysokému obsahu vitamínu C.

Po chemickém vyšetření moči je však vhodné provést finální potvrzení diagnózy, a to skrze mikroskopické vyšetření močového sedimentu.

Pokud jste zjistili, že se ve vaší moči objevuje krev, rozhodně o tomto faktu informujte svého lékaře. Nikdy nevíte, jaký původ výskyt krve má, proto je vhodné, aby přesnou diagnózu určil odborník.


Zdroj:
Wikiskripta.eu
Wikipedia.org
Urologiepropraxi.cz

Proposal

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft