Režimová opatření při OAB

Syndrom hyperaktivního močového měchýře je provázen určitými příznaky, které mohou být pro běžný život poměrně nepříjemné, nikoliv však život ohrožující. Kromě další léčby, kterou vám doporučí váš lékař, se také doporučuje dodržovat určitá režimová opatření, díky kterým přizpůsobíte svůj životní styl tak, abyste zmírnili příznaky nemoci. Je však nutno přistupovat k takovéto léčbě individuálně, jelikož na každého jedince může platit něco jiného. O konkrétních postupech a opatřeních vás informuje váš ošetřující lékař.

Úprava pitného režimu

Aby lékař dokonale rozpoznal vaše pitné návyky, bude určitě nutná konzultace a také vyplnění mikčního deníku z vaší strany. Během dvou dnů, budete zaznamenávat váš běžný příjem tekutin, i to, jak často a v jakém objemu močíte. Více o mikčním deníku si můžete přečíst v našem článku s jednoduchým názvem – Mikční karta. Na základě informací přímo od vás i z mikčního deníku pak lékař doporučí vhodný pitný režim během celého dne. Zároveň vás informuje o vhodném výběru tekutin, kdy se nejlépe hodí čistá voda. Také by vás měl upozornit na to, že pití kávy a alkoholu vám rozhodně neprospívá.

Intervaly mezi močením

OAB bývá velmi často doprovázeno častým nutkáním na močení. Pravidelným tréninkem lze ,v určitých případech, tento příznak zmírnit. Váš ošetřující lékař vám tedy může doporučit jednoduché cvičení, kdy se postupně snažíte intervaly mezi močením prodlužovat. Cílem je snažit se při nutkání vydržet a nejít ihned na toaletu.

Kegelovy cviky

Posilování svalů pánevního dna může výrazně zlepšit průběh OAB, a to především kvůli kontrole a možnosti zabránění úniků moči. Jedná se o poměrně jednoduché cvičení, které je složeno z několika základních cviků, jejichž autorem je Arnold Kegel. Kegelovy cviky mají skvělé účinky při OAB, ale mohou pomáhat i při jiných problémech, například při bolestech zad, sedavém zaměstnání, při inkontinenci, hodí se i pro ženy v menopauze, zlepšují požitek z pohlavního styku atd. Návod na cvičení i další informace najdete přímo v sekci Kegelovy cviky.


O dalších vhodných doporučeních se informujte u svého ošetřujícího lékaře, a pokud ještě žádného nemáte, vyberte si z naší přehledné mapy.

CHCI VYHLEDAT NOVÉHO LÉKAŘE


Zdroj:
Patients.uroweb.org

Water glass theme water 16490

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft