Pomočování po požití alkoholu

Co je to vlastně alkohol? Pokud nahlédneme do zápisu Wikipedie, zjistíme, že se jedná o zkratku pro alkoholické nápoje, které obsahují přes 0,75 % ethanolu. Nebo alespoň tak definuje alkohol kniha Encyklopedie nápojů od Miloslavy Kelbové.  Pokud však nahlédneme do zákoníků České republiky, do části určené pro vymezení pojmů, zjistíme informace poněkud jiné. Podle zákona se totiž pod pojmem alkoholický nápoj skrývá každý nápoj, který obsahuje víc než 0,5 % objemového ethanolu.

Obecně je o alkoholu známo, že je močopudný, proto tedy člověka nutí k častějšímu močení, než je obvyklé. Hladina alkoholu v krvi (alkoholemie) přesahující 0,3 promile jednoznačně svědčí pro požití alkoholu. Lehké podnapilosti (ebrietě) odpovídá alkoholemie do 1,5 promile. Hladina v rozmezí 1,5-2,5 promile odpovídá středně těžké opilosti, V případě, že však člověk požije větší množství alkoholu, může dojít k pomočení. Tato porucha se objevuje při alkoholémii nad 2,5  promile alkoholu v krvi, kterou označujeme jako těžkou podnapilost. Takto intoxikovaný člověk má velké problémy s řečí, má nápadné poruchy rovnováhy a může dojít právě k pomočení i případnému pokálení, kdy mozek není schopen správně reagovat na určité podněty. Při alkoholemii kolem 5 promile dochází ke smrti.

Pokud vás trápí časté močení, obecně se doporučuje alkoholu vyhýbat, případně ho požívat v rozumném množství.

O konzumaci alkoholu s ohledem na váš zdravotní  stav se však nejlépe poradíte s vaším lékařem, proto se ho nebojte navštívit a na otázku alkoholu zeptat.

A pokud ještě svého lékaře nemáte, podívejte se na naši mapu specialistů po celé České republice.

NAJÍT LÉKAŘE


Zdroj: 
Medicabaze.cz
Wikipedia.org

Pexels photo 681847

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft