Zánět močových cest a močového měchýře u mužů

Infekční zánět močového měchýře má, stejně jako u žen, velmi nepříjemný průběh. Pacient během močení, případně i po něm, pociťuje nepříjemné pálení a řezání, mohou se objevit také stopy krve či hnisu v moči. Také se objevuje silné nutkání na močení, kdy však pacient vymočí velmi nepatrné množství moči. Dalším z projevů, které mohou doprovázet zánět močových cest, může být také horečka, případně pak bolest varlat a hráze.

Zánět bývá nejčastěji spuštěn na základě přítomnosti bakterií, které se dostanou do močové trubice a následné pokračují dál směrem k ledvinám. U mužů je však cesta bakterií složitější než u žen, a to především díky delší močové trubici.

Pro zánět močového měchýře mohou existovat rodinné predispozice. Mezi další rizikové faktory patří cukrovka, neobřezanost a zvětšená prostata či anatomické, funkční, metabolické abnormality.

U mužů se stává, že se bakterie nestihnou rozšířit a rozmnožit z uretry dál do močového měchýře nebo ledvin a tělo se s nimi při zvýšeném pitném režimu může (ale nemusí) vypořádat samo. Přesto je však nutné situaci nepodceňovat a pro jistotu navštívit lékaře a poradit se v léčbě.

Jak se vyhnout zánětu močových cest?

Určitou prevencí může být dodržování několika základních zásad. Tou první je dostatečný pitný režim, nejlépe v podobě čisté vody. Hygiena po sexu je také důležitá, především v případě análního sexu nebo během jakýchkoliv sexuálních praktik, kdy může dojít ke kontaktu bakterií z oblasti konečníku s pohlavním údem, respektive s močovou trubicí. Při takových praktikách by mělo být samozřejmé použití kondomů, a to nejen kvůli možnému přenosu bakterií.

V případě, že se u vás projeví některý ze zvýše zmíněných příznaků, navštivte lékaře, který určí přesnou diagnózu a doporučí další postup léčby.


Zdroj:
Xman.idnes.cz
Mojelekarna.cz

Pexels photo 339619

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft