Bílkovina v moči

Bílkovinu v moči, odborně nazývána jako proteinurie, lze zjistit za pomoci jednoduchého vyšetření v podobě testovacích papírků, které může provést kterýkoliv lékař, např. praktický lékař. Není tedy potřeba nějakého speciálního zásahu. Lékař zjišťuje, v jakém objemovém množství se bílkovina objevuje, a také to, o jakou bílkovinu konkrétně jde.

Sama o sobě se prakticky nijak neprojevuje a je nalezena náhodně při běžném vyšetření. Může se  se projevovat větším pěněním moči a také zvýšenou kalností. V případě nedostatku bílkovin v těle a jejich následných ztrátách při močení patří mezi projevy: otoky víček a dolních končetin, únava a také snížená imunita, Pacient mnohem náchylnější k infekcím. Pakliže ztráty bílkovin z těla jsou vyšší než 3 g denně, dochází k tzv. nefrotickému syndromu (ztráta nad 3 gramy bílkovin denně).

Vyšetření, které odhalí bílkoviny v moči

Aby došlo k zjištění výskytu bílkovin v moči, je potřeba moč vyšetřit za pomocí testovacích lakmusových papírků nebo detailnějším biochemickým vyšetřením. Často dochází k vyšetření vzorku první ranní moče, možné je však vyšetření vzorku moči, která byla sbírána po dobu celého dne. Z takového vzorku pak lékař dokáže zjistit ztrátu bílkovin za celý den  a dokonce i výskyt velmi malého množství bílkoviny, který se pohybuje 30 až 300 mg (mikroalbuminurie – převažující bílkovinou v moči je albumin). A jak jsme již zmiňovali, výskyt bílkovin v moči je často průvodcem jiného onemocnění. Proto pacient často podstupuje další specifické vyšetření dle doporučení svého lékaře.

Příčiny bílkoviny moči

Jak jsme již zmiňovali, bílkovina v moči bývá  průvodním ukazatelem některého z onemocnění , kterým může být například:

  • zánět močových cest a močového měchýře,

  • vysoký tlak,

  • cukrovka (cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu)

  • glomerulonefritidy( zánětlivá neinfekční onemocnění ledvinných filtračních jednotek,  glomerulů)

  • nádorové onemocnění – nádor močového měchýře, nádor ledvin, nádor močovodu,

  • mnohočetný myelom, …

Bílkovinu v moči  můžeme nalézt i po  nadměrné fyzické zátěži organizmu.

Další vyšetření již vedeme dle podezření – můžeme vyšetřit moč na přítomnost bakterií, močové cesty včetně ledvin lze zobrazit zvnějšku ultrazvukem, či zevnitř cystoskopií a tak  pokračovat dál. Podezření na onemocnění ledvin, zejména filtračních glomerulů spadá do kompetence nefrologů. Ti mají své speciální vyšetřovací postupy, které mohou zahrnovat i biopsii ledviny (to znamená nabodnutí ledviny silnější jehlou a získání vzorku na histologické vyšetření).

Léčba: Léčba pochopitelně závisí na vyvolávající příčině. Ne vždy jsme ovšem účinné léčby schopní.

O celé problematice výskytu bílkovin v moči vás však nejlépe informuje odborník, tedy váš ošetřující lékař, nebo jiný specialista.


Zdroj:
Stefajir.cz
Ordinace.cz
Priznaky.vitalion.cz

Co+je+to+uroflowmetrie

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft