Co je to biopsie ledvin?

Biopsie ledvin je jednou z nefrologických diagnostických metod, odborně se nazývá také jako renální biopsie. Při biopsii je pacientovi odebrán malý vzorek ledvinné tkáně, který se následně předává k histologickému vyšetření, kde se vzorek tkáně zkoumá pod mikroskopem a lze tak určit přesnou diagnózu pacienta.

V jakých případech pacient podstupuje biopsii ledvin?

Velmi často se k biopsii ledvin přistupuje ve chvíli, kdy lékař není schopen určit a ověřit přesnou diagnózu za pomoci jiných vyšetření. Díky biopsii je také lékař schopen lépe určit rychlost vývoje dané nemoci, míru poškození ledvin a tím pádem i předpokládanou úspěšnost léčby. Často se biopsie provádí při podezření na glomerulonefritidu (i chronickou), což je onemocnění glomerulů – mikroskopických tělísek, která jsou uložená v ledvinách a mají za úkol správně filtrovat krev. Dále také při akutním selhání ledvin, případně při poškození ledvinných klubíček… jednoduše tehdy, kdy si lékař není zcela jistý původem daného problému.

Před biopsií se pacientovi obvykle provádí základní vyšetření, např. v podobě krevních testů a rozboru moči. Pakliže tyto testy indikují např. již výše zmíněnou krev v moči nebo zvýšenou bílkovinu v moči, přistupuje lékař k další diagnostice, a to právě v podobě biopsie.

Jak probíhá biopsie ledvin?

Během biopsie je pacient při plném vědomí, využívá se pouze lokální anestetikum, které znecitliví místo vpichu. Poloha pacienta při zákroku je vleže na břiše. Za pomoci ultrazvuku se detekuje pozice a tvar ledviny, ze které se bude odebírat vzorek. Poté se vyznačí oblast, v rámci které bude vpich proveden, místo se vydezinfikuje a aplikuje se na něj lokální anestetikum. Po znecitlivění kůže lékař provede malý řez, v rámci kterého zavede k ledvině tenkou jehlu. Nutno zmínit, že celý průběh zákroku je pod kontrolou ultrazvukové sondy, případně CT. Jehla je navržena speciálně pro odběr tkáně, proto je celý zákrok poměrně rychlý. Není ovšem vyloučeno, že lékař provede odběr několikrát, většinou však vždy ze stejného místa. Po vytažení jehly je místo vpichu zalepeno sterilní ochranou.

Celý zákrok včetně lokace místa a podání anestetika trvá přibližně okolo 30 minut. Po skončení je ve většině případů nařízen klid na lůžku. V případě, že pacient pociťuje bolesti, lékař může podat léky, které pooperační bolesti tlumí.


Zdroj:
Stefajir.cz
Cs.medlicker.com
Ordinace.cz

Pexels photo 247786

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft