Časté močení a první návštěva u lékaře

Diagnostika vašeho problému je důležitá!

Hyperaktivní močový měchýř (OAB) je poměrně častým problémem – v rámci evropské populace, trpí příznaky OAB až 10 % obyvatel.¹ Jedná se o velmi nepříjemný a obtěžující problém v rámci běžného a kvalitního života. Můžete se však setkat i s tím, že příčina vašeho problému je jiná a hyperaktivní močový měchýř pouze vyvolává. V takovém případě se může jednat i o mnohem závažnější problém. Proto je nesmírně důležitá diagnóza a vyloučení ostatních nemocí – např. rakoviny močového měchýře, nebo jiných neurologických onemocnění, dále pak lékař vylučuje také častou infekci močových cest. V případě, že se tyto nemoci vyloučí, řeší lékař právě hyperaktivní močový měchýř jako takový.

Pojďme se ale vrátit k tomu, jak může vypadat první vyšetření. Aby lékař získal co nejvíce informací, probíhá mezi ním a pacientem rozhovor, kdy lékař odebere anamnézu, která zahrnuje například věk, stav obezity, zdali pacient kouří a u žen také počet porodů nebo menopauzu – jednoduše veškeré informace a souvislosti ke zdravotnímu stavu pacienta.

Dále proběhne fyzikální vyšetření, odběr moči pro vyloučení přítomnosti infekce, krve nebo nádorových buněk a základní ultrazvuk (zkoumá se stav ledvin, náplň močového měchýře). V rámci tělesného vyšetření u mužských pacientů může lékař prohmatem zhodnotit velikost a povrch prostaty přes konečník, u žen se pak jedná o vyšetření děložního čípku prohmatem přes pochvu.Může proběhnout také uroflowmetrie, během které se měří průtok moči, a také měření postmikčního rezidua (měření zbytkové moči v močovém měchýři). Ve všech případech se jedná o neinvazivní vyšetření. No a posledním z kroků je vyplnění mikční karty a případné dotazníky kvality života.

Pro první návštěvu lékaře není třeba žádných speciálních příprav, doporučujeme však přijít k prvnímu vyšetření s naplněným močovým měchýřem.

Věděli jste, že vyplnění mikčního deníku lze i elektronicky? 

Mikční deník, často zvaný také jako mikční karta, je dokument, do kterého pacient zaznamenává mikci – tedy močení, příjem tekutin i úniky moči. Obvykle se vyplňuje po dobu 2 dnů. A právě díky tomuto dokumentu má lékař mnohem lepší a přesnější přehled o zdravotním stavu pacienta a může tak lépe postupovat v léčbě. Běžně se mikční karta vyplňuje ručně, ovšem nově mají pacienti k ruce mobilní aplikaci UROsoft. Aplikace je dostupná pro Android i iOS, takže ji stáhnete jak na Google Play, tak v App Store. Kromě elektronického mikčního deníku nabízí aplikace také dotazníky urgence (OAB-V8) a inkontinenční dotazník (ICIQ-UI SF), a dále jednoduché propojení s vámi vybraným lékařem.

Pokud chcete aplikaci URUsoft vyzkoušet, stačí se zaregistrovat na této stránce a stáhnout aplikaci pro vás mobilní telefon.

Zdroj: Česká urologická společnost ČLS JEP [online]. Nové Město na Moravě: Česká urologická společnost, 2012 [cit. 2020-07-13]. Dostupné z: https://www.cus.cz/propacientydiagnozy/oab-syndrom-syndrom-hyperaktivniho-mocoveho-mechyre/

Nordwood themes q8u1ygbarqk unsplash

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft