Interview s Andreou P. - ženou trpící hyperaktivním močovým měchýřem

Tento rozhovor vznikl vlastně náhodou. Nějaký čas již navštěvuji kurzy angličtiny a všimla jsem si, že naše lektorka pravidelně odbíhá z hodiny na toaletu. Jsa postižena svým povoláním, nedalo mi to a Andreu jsem vyzpovídala.

Stručné představení:
Jméno: Andrea P.
Věk: 40 let
Stav: svobodný
Děti: bezdětná
Profese: lektorka angličtiny
Pracovitě: jazyková škola

Andreo, dokážeš říci, kolikrát za den musíš vyhledat toaletu?
18–20× za den.

To znamená průměrně po hodině a dvaceti minutách…
Dá se to tak říci; někdy nejdu na toaletu třeba 2 hodiny, ale pak najednou musím jít třikrát velmi rychle za sebou.

Jak dlouho tyhle potíže již trvají?
Víš, že ani nevím? 5–6 let?

Omezuje tě to, takhle často vyhledávat toaletu?
Už jsem si na to zvykla. Někdy to je sice hodně nepříjemné a je pravda, že například během cesty domů z práce musím jednou až dvakrát zajít na veřejné toalety v metru, které nemám ráda, nakupuji v nákupních centrech (pozn.: jsou tam veřejné toalety), a když musím jít na záchod třeba 2× za noc, tak jsem ráno unavená. Ale říkám si, že jsou i horší věci.

Jak dlouho ti trvá cesta z práce domů?
Asi hodinu.

Stalo se ti někdy, že jsi to na toaletu nestihla?
Stalo.

Můžeš být konkrétnější?
Ono to je tak, že vůbec necítím potřebu jít na toaletu, a najednou, během pěti minut, je to více než urgentní a nedá se to vydržet. Stalo se mi, že už jsem byla téměř u domovních dveří, když se mi začalo chtít hrozně na záchod. Doběhla jsem ke dveřím a při odemykání se mi nějak zasekl klíč v zámku a já to nestihla. Naštěstí se mi podařilo dveře během chviličky otevřít a nikdo mě snad neviděl.

Takže se to stalo jen jednou?
Vícekrát, ale nikdy ne úplně na veřejnosti. Nebo třeba jen trošku. Někdy se stává, že cítím, že už to nemohu vydržet, a trošku moči mi unikne. Pak se mi na chvíli uleví, takže mám čas vyhledat nejbližší toalety.

Napadlo tě někdy vyhledat pomoc odborného lékaře?
Ne.

Proč ne?
Nevím, asi mi to nikdy nepřišlo jako problém, se kterým bych měla jít k lékaři. Moje matka má podobné obtíže, tak jsem to brala tak, že některé ženy prostě tyhle problémy mají.

Slyšela jsi někdy o hyperaktivním močovém měchýři?
Myslím, že ne.

Podle toho, co jsi mi říkala, bys mohla trpět tímhle syndromem, ale přesnou odpověď ti může dát jedině odborník jako urolog nebo gynekolog. Určitě by ses měla o těchto potížích poradit se svým lékařem.
Takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlela, jako o nemoci, ale možná bych se svého lékaře zeptat mohla…

Určitě. Není se za co stydět, lékaři se s těmito potížemi setkávají ve své praxi denně, protože se jedná o poměrně častý problém jak mužů, tak žen.

6

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
6

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft