Nykturie

Nykturie, česky noční močení, je jednou z nejčastějších stížností pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem, ale i obecně jednou z nejčastějších stížností, s jakými se urolog setkává v ambulanci. Je definována jako probuzení se ze spánku za účelem močení. Tedy močení předchází i následuje spánek. Probuzení z jiného důvodu, jako kvůli bolestem, žízni, hluku, nespavosti apod. a následné vymočení se pro jistotu nepovažujeme za nykturii.

Jedná se o celkem častý problém. Do 40 let převažují ženy, ve vyšším věku je poměr pohlaví vyrovnán. U mladších je obtěžující i mírná nykturie – 1× za noc. Většina pacientů udává jako obtěžující, když se budí na WC více než 2× za noc.

Příčin je celá řada a ne vždy se musí jednat o urologické onemocnění. Častou příčinou je noční polyurie, tedy nadměrná noční tvorba moči. V noci totiž za normálních okolnosti díky hormonální regulaci tvorba moči klesá. Pokud se během spánku tvoří více než 20–30 % celodenní porce moče, jde o noční polyurii. Výskyt tohoto problému vzrůstá s věkem. Je častější u pacientů se spánkovou apnoí a u pacientů, kteří v důsledku některých onemocnění srdce, žil a ledvin trpí na otoky – zejména dolních končetin.

Další velkou skupinou pacientů s nykturiemi jsou „praví" urologičtí pacienti, kdy příčina obtíží spočívá ve snížené kapacitě močového měchýře v důsledku jeho onemocnění – zánětu, nádoru, cizího tělesa, ale i účinků kofeinu, teofilinu (čaj), některých léků, změn po ozáření, překážky odtoku moče (prostata, zúžená močová trubice) – a s tím často spojeném močovém rezidiu (zbytek moče v měchýři po vymočení).

Příčina může být dále v polyurii – tedy celkově vyšší tvorbě moče, nad 3 litry za den. Tu způsobuje např. cukrovka, vzácnější žíznivka, často zvýšený příjem tekutin, často také léčba léky způsobujícími vyšší tvorbu moče. Na místě je celkové urologické vyšetření, k objektivizaci problému pomůže mikční deník a dotazníky. V léčbě přichází do úvahy úprava pitného režimu, léčba medikamenty hyperaktivní močový měchýř) a nověji také hormonální léky snižující noční tvorbu moče. Tam, kde je známá příčina, léčí se samozřejmě příčina – tedy např. cukrovka, zánět, nádor nebo překážka odtoku moče.

37

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
37

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft