OAB – patří mezi 10 nejčastějších zdravotních problémů

I když se jedná o chorobu, o které širší veřejnost nemá pojem (je to snad dáno složitým a poměrně novým názvem choroby "over active bladder" neboli "hyperaktivní močový měchýř" a asi i tím, že se nejedná o nemoc smrtící), patří mezi 10 nejčastějších zdravotních problémů. Pro srovnání, diabetes se vyskytne asi u 6 % populace. Celosvětově se tento problém týká odhadem 100 milionů lidí, z nich se však nejméně 40–70 % lékaři nikdy nesvěří. Proč? Přesně se to neví, ale k důvodům patří stud – pro mnoho lidí se jedná v případě úniku moči o značně intimní a zahanbující záležitost, se kterou se váhají svěřit i lékaři.

Dalším velmi běžným postojem je názor, že to je normální a patří to k věku. Je potřeba si na to zvyknout, smířit se s tím. Stejně se s tím nedá nic dělat. Kamarádka to má taky, matka i teta to taky měly. Jedná se o obtíž chronickou, která svého nositele bezprostředně na životě neohrožuje, navíc příznaky se obyčejně vyvíjejí zvolna, takže člověka to k lékaři zase tolik netlačí, jako kdyby se bál o život nebo kdyby se potíže objevily náhle. V některých případech jistě hraje roli i ekonomický faktor. Návštěva lékaře nakonec vždy stojí nějaké peníze, nač tam chodit, když to není nezbytně nutné.

Několikrát bylo opakováno, že hyperaktivní močový měchýř není nebezpečnoá, život ohrožující choroba, to však neznamená, že jde o problém banální, zanedbatelný. Každý, kdo to zakusil, vám potvrdí, že to až tak banální není. Podle některých průzkumů je dopad na kvalitu života dokonce horší než u seriózních chorob, jako jsou diabetes či revmatoidní artritida. Psychicky tyto obtíže špatně snáší 2/3 pacientů. Dá se říci, že podřizují svůj program svému měchýři. Omezují své společenské aktivity, sportování, cestování. Mají obavu ze společenského faux pas spojeného s únikem moče, se zápachem, cítí se nečistí, mají sníženou sebedůvěru, obávají se prozrazení svého problému. Ztrácejí svou společenskou roli a sami se izolují. Ve 2/3 je ovlivněn i sexuální život. Jsou známy i případy ztráty zaměstnání.

1

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
1

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft