Farmakologická léčba

Léky ze skupiny speciálních medikamentů, které jsou určené na hyperaktivní močový měchýř snižují dráždivost hladkých svalů močového měchýře. Pokud pacient pociťuje zlepšení a dobře léky snáší, užívají se dlouhodobě.

Jednotlivé léky se mezi sebou značně liší, co se týče účinnosti na příznaky hyperaktivního měchýře a hlavně také co se týče nežádoucích účinků. Modernější preparáty mají sice též nežádoucí účinky, ty se však vyskytují méně často anebo jsou mírnější povahy, což umožňuje pacientům tyto léky na inkontinenci a další symptomy hyperaktivního močového měchýře trvale a dlouhodobě podávat.

Z nežádoucích účinků se při léčbě může objevit nejčastěji pocit suchosti v ústech, může dojít k výskytu zácpy (línější je při terapii nejenom měchýř, ale i střevo). I když je vedlejších účinků v příbalové informaci vyjmenován dlouhý seznam, není třeba se jich děsit. Drtivá většina pacientů léky snáší dobře, bez vedlejších příznaků, případně jsou vedlejší účinky jen mírné nebo dočasné.

Naopak, léčba speciálními léčivy o kterých vás informuje váš lékař NENÍ vyloučena u pacientů s příznaky nezhoubného zvětšení prostaty, dokonce často dochází ke kombinaci těchto dvou onemocnění.

Někteří pacienti s mírnějšími problémy ani farmakoterapii nevyžadují a se svými příznaky se dokážou vyrovnat i bez léčby. Představují však pro ně stres v souvislosti s návštěvou kulturní akce nebo delší cestou. Pak je možné lék užívat jen nepravidelně nebo podle potřeby, např. před delší cestou.

Další podrobnosti k léčbě hyperaktivího močového měchýře nalezneta na stránkých České urologické společnosti.

Istock 000015305472xsmall

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
Istock 000015305472xsmall

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft