S vnoučaty a manželem znovu chodíme na výlety

S manželem jsem se seznámila při výletní akci, který pořádal Klub českých turistů. A od té doby jsem se do přírody s mužem vydávala pokaždé, když to bylo jen trochu možné. V jednu chvíli jsem ale myslela, že pro mě tento koníček skončil…

Je mi 71 let a samozřejmě trpím sem tam nějakými neduhy, ale nikdy jsem závažně nestonala. Posledních pět let se u mě začaly objevovat problémy s únikem moči, třeba při kýchnutí, kašli, větší fyzické námaze. Ale připisovala jsem je prostě stáří. A protože mi nijak zvlášť neznepříjemňovaly žití, netrápila jsem se jimi. Zakoupila jsem si speciální vložky pro inkontinentní a byla celkem spokojená. V září jsem oslavila sedmdesáté narozeniny a jako by s další dekádou života přišly i nové problémy se zdravím. Postupně jsem začala pozorovat, že se únik moči zhoršuje, k tomu se přidalo téměř neustálé nutkání „jít na malou stranu". Po nějaké době jsem chodila močit i několikrát za hodinu. V té době jsem se uzavřela více do sebe a téměř přestala chodit ven. Měla jsem neustálý strach, že nestihnu najít toaletu a stane se mi „nehoda" na veřejnosti.

Svěřila jsem se s problémy rodině a dcera mě objednala k vyšetření na urologickém pracovišti. Urolog mi velmi pomohl. Nejdříve jsem podstoupila vyšetření, mimo jiné také cystoskopii, pro vyloučení nádoru močového měchýře. Cystoskopie jsem se moc bála, ani ne tak pro zákrok samotný, ten není bolestivý, ale hlavně pro její výsledek. Přece jen ve mně slovo rakovina vzbuzuje velké obavy. Ale význam vyšetření v mém věku chápu, a než něco zanedbat, tak raději prožít pár hodin nejistoty.

Všechno ale dobře dopadlo a já opustila ordinaci jen s léky, které mně a hlavně mému hyperaktivnímu močovému měchýři, jak zněla diagnóza, hodně ulevily. Únik moči je o mnoho menší a já jej znovu řeším jen tenkými vložkami.

Už nemám takové problémy jako poslední rok a zase se mohu navrátit do společnosti a věnovat se rodině.

Připadá vám příběh paní Hany povědomý? Nebo znáte někoho takového ve svém okolí?

Main

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
Main
1pic1
1pic2