Hyperaktivní močový měchýř: Jak ho poznáte? Udělejte si test!

Chodíte velmi často močit? Ovlivňuje to váš život? Může vás trápit onemocnění močového měchýře. Je to nemoc, o které se běžně nemluví. Jak poznáte, zda se vás týká právě vás?

Udělejte si s námi jednoduchý test.

Co je hyperaktivní močový měchýř?

Měchýř funguje jako svalový vak, který u zdravých jedinců pojme až 600 ml moči. Jeho vyprazdňování je řízeno z centrální nervové soustavy. Obvykle se nucení na močení dostaví tehdy, když se močový měchýř naplní. Většina lidí dokáže na určitou dobu překonat pocit nucení na močení, dokud není k vyprázdnění měchýře vhodná příležitost.

Svaly v hyperaktivním měchýři se však stahují, i když močový měchýř není plný, a bez předchozího varovného signálu. Následuje náhlý a velmi urgentní pocit – nutkání na močení, které může někdy vést i k úniku moči. 

Hlavní příznaky

  • Náhlá a nutkavá potřeba močit, kterou nelze překonat. Nazývá se urgence a je klíčovým příznakem hyperaktivního měchýře.
  • Časté močení, minimálně osmkrát denně.
  • Únik moči kvůli nedostatku času dojít na toaletu (urgentní inkontinence).
  • Potřeba močit v noci – nykturie.

Syndrom hyperaktivního měchýře je třeba odlišit od jiných chorob, jako jsou například stresová inkontinence u žen a zvětšení prostaty u mužů, které mohou mít podobné příznaky.

Svépomoc je krátkodobé řešení

Omezení pití, „preventivní" vyprazdňování močového měchýře, „mapování" toalet v okolí, používání hygienických pomůcek (vložek) je sice v počátečních obdobích choroby „dostačující", ale neuspokojivé řešení. Navíc nedodržování pitného režimu může být i nebezpečné. V každém případě jde o opatření, která nic nevyřeší a nezbaví nemocného potíží.

Spolupráce s lékařem vede k úlevě – mluvte o svých problémech s odborníkem

Syndrom hyperaktivního měchýře může být rozpoznán praktickým lékařem, gynekologem či urologem. Diagnóza je stanovena na základě rozboru příznaků (formou dotazníku, vedení mikčního deníku a bilance tekutin), fyzikálního vyšetření, vyšetření moči, vyšetření funkcí močového měchýře. Je nezbytné vyloučit jiná onemocnění, která mohou mít podobné příznaky jako hyperaktivní močový měchýř.

Neváhejte své potíže konzultovat s lékařem. Hyperaktivní močový měchýř je onemocnění, kterému se až donedávna nevěnovala velká pozornost, a přestože jím trpí mnoho lidí, bylo i odborníky podceňováno, nebo byly příznakům připisovány jiné příčiny. Může se stát, že lékař nebude k vašim problémům vnímavý. Nenechte se odbýt. Požádejte o doporučení k vyšetření u urologa, urogynekologa, nebo se obraťte přímo na registrovaného specialistu. Zde také najdete kontakt, který potřebujete http://www.musimcasto.cz/moznost-objednani-k-lekari.

Moderní léčba

Ve většině případů lze příznaky hyperaktivního močového měchýře odstranit nebo zmírnit do té míry, že onemocnění umožňuje žít normálním způsobem beze strachu a „svépomocných" opatření.

K základní terapii hyperaktivního měchýře patří:

  • léky, které vám předepíše lékař
  • změna životního stylu
  • nácvik zvládání „kritických" situací, trénink močového měchýře (tzv. behaviorální techniky)
  • chirurgické řešení

Jako moderní léčbu považujeme speciální medikamenty určené pro léčbu hyperaktivní močového měchýře - v léčbě jsou užívány nejčastěji. Blokují muskarinové receptory v svalovině močového měchýře, a tím snižují jeho kontrakce. To vede ke zmírnění nutkání k močení i ostatních příznaků syndromu hyperaktivního měchýře. Před jakýmkoli užívání léků, je třeba poradit se s vaším lékařem a absolvovat prohlídku, která vyloučí jakékoli jiné příčiny vašich obtíží.

Pokud vás tyto problémy trápí, pak si uvědomte, že nejste se svými potížemi sami. Hyperaktivní močový měchýř je poměrně časté onemocnění. Své potíže prodiskutujte s lékařem. Může vám pomoci! Odhaduje se, že v Evropě trpí syndromem hyperaktivního měchýře 50 až 60 milionů lidí. V USA a Evropě postihuje asi jednoho ze šesti dospělých ve věku nad 40 let. Jeho výskyt s věkem stoupá, ale není pravda, že toto onemocnění je projevem stárnutí. Jedná se o léčitelnou chorobu.

Pokud nevíte, na jakého lékaře se obrátit, podívejte se do sekce http://www.musimcasto.cz/moznost-objednani-k-lekari na www.musimcasto.cz.


11

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
11