Smíšená inkontinence moči u žen

V běžné praxi se příliš často nesetkáváme pouze s pacienty, kteří přesně zapadají do jednotlivých nozologických jednotek podle učebnic. Nejinak je tomu i v urogynekologii – žena trpící čistou stresovou inkontinencí, nebo naopak jen syndromem hyperaktivního měchýře (OAB) je spíše v minoritě.

V praxi se lékaři nejčastěji setkávají s inkontinencí smíšenou– tj. k úniku moči dochází nejen při zvýšení nitrobřišního tlaku, ale jsou přítomny i příznaky typické pro hyperaktivní močový měchýř. Poměr jednotlivých příznaků může být proměnlivý a nemusejí být přítomny všechny.

V případech, kdy je dominantní složkou hyperaktivita močového měchýře, je situace jednoznačně nakloněna konzervativnímu postupu – tj. neoperační léčbě hyperaktivity, jejíž významnou součástí bývá farmakoterapie. Více o léčbě naleznete na stránkách urologické společnosti.

U takovýchto pacientek by po chirurgické léčbě stresové inkontinence tahuprostou páskou došlo pouze ke zhoršení urgentních příznaků a snížení kvality života. Tzn. nejdříve musí dojít k zaléčení a zmírnění příznaků hyperaktivity a teprve pak připadá v úvahu tahuprostá páska, která úspěšně dokončí léčbu stresové složky inkontinence.

Istock 000000942865xsmall

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
Istock 000000942865xsmall

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft