Pro muže a jejich ženy - Ne vždy je na vině prostata

U starších mužů bývá problém s močením na prvním místě připisován zvětšené prostatě, a to i samotnými lékaři. Pacienti jsou léčeni hlavně léky, které jsou účinné při zmírňování obtěžujících problémů s močením způsobených zvětšenou prostatou. Přitom podstatná část těchto mužů vůbec nemá problémy způsobené prostatou – mají pouze hyperaktivní močový měchýř.

Další skupinu představují muži, které sice zvětšená prostata obtěžuje, navíc však trpí i příznaky hyperaktivního měchýře. Farmakologická léčba potom u těchto pacientů není účinná vůbec nebo je účinná jen málo. Velká část lékařů však má obavu, že by léčba léky na hyperaktivní měchýř mohla zhoršit příznaky způsobené zvětšenou prostatou, tedy nedokonalé vyprazdňování močového měchýře, nebo by dokonce způsobila úplnou zástavu močení.

Dle nejnovějších studií prováděných na velkých vzorcích pacientů vyplývá, že rizika léčby mužů léky na hyperaktivní močový měchýř se nepotvrdila a že tyto léky nezvyšují množství zbytkové moči v měchýři po vymočení. U pacientů s kombinovanou poruchou – tedy potížemi s vyprazdňováním měchýře způsobenými prostatou a zároveň s hyperaktivitou měchýře – se osvědčuje kombinovaná léčba. Studie jasně ukazují, že spokojenost pacientů s výsledkem léčby je výrazně vyšší, a přitom se počet komplikací nezvyšuje.

Istock 000015663284xsmall

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
Istock 000015663284xsmall

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft