Průběh prvního vyšetření u lékaře

Prvního vyšetření u lékaře se rozhodně obávat nemusíte.

Lékař vám bude v průběhu vyšetření pokládat otázky o vašich onemocněních a operacích v minulosti, včetně toho, jaké užíváte léky, a provede celkovou prohlídku. Jistě dojde i na otázky týkající se přímo vašeho močení.


  • zda cítíte pálení a bolesti v močové trubici při močení,
  • jak často chodíte močit přes den, zda močíte i v noci,
  • jak rychle je nutné vyhledat toaletu od prvního nucení na močení,
  • zda dochází k úniku moči a za jakých okolností,
  • zda obsahuje moč nějaké viditelné příměsi (hlen v moči, krev v moči, …), zda je moč zakalená, …

Vezmete-li s sebou vyplněný dotazník a pitnou a mikční kartu, tato část vyšetření se výrazně urychlí.

Ve většině případů se provede ještě základní rozbor moči k vyloučení mikroskopické přítomnosti krve a přítomnosti infekce močových cest. Dále pak krevní odběr na vyšetření ledvinných funkcí a PSA (prostatického specifického antigenu u mužů).

Často jsou tyto informace pro vašeho lékaře dostačující pro určení vašeho stavu. Mezi další doplňující vyšetření, která jsou neinvazivní, tedy nezatěžující, patří ultrazvuk a uroflowmetrie – tedy vymočení kapacity naplněného močového měchýře do přístroje, který zakreslí a změří průběh vašeho močení. Je velice důležité přijít k urologovi vždy s plným močovým měchýřem. Pokud vymočíte malé množství moči, které vás ještě nenutí k močení, je toto vyšetření znehodnocené a bude se muset opakovat. Celková doba vyšetření se pak výrazně prodlužuje. Proto si prosím zapamatujte – k urologovi choďte vždy s naplněným močovým měchýřem!

4

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
4

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft