Souhrn základních vyšetření

Většina vyšetření, která urolog provede, je zaměřena především na odhalení jiné nemoci, která by mohla za příznaky stát.


  • Základním vyšetřením je běžné fyzikální vyšetření – tedy prohmatání břicha, u mužů vyšetření prostaty konečníkem, u žen základní gynekologické vyšetření – a stanovení základní anamnézy včetně užívaných léků.
  • Laboratorní vyšetření moči k vyloučení mikroskopické krve v moči a močové infekce (kultivace moči).
  • Z krevních testů se vykonává u mužů preventivní test na rakovinu prostaty – tzv. stanovení PSA a event. ledvinných krevních testů.
  • Ultrazvuk ledvin a ultrazvukové vyšetření močového měchýře zobrazuje stav těchto orgánů a slouží k jejich celkovému zhodnocení.
  • Vyplnění dotazníku a mikční a pitné karty za 48 hodin. Cílem je zjistit přesné záznamy o přijatých tekutinách, množství a frekvenci močení. Do deníku je vhodné zapisovat i takové poznámky, jako zda jste schopni dokončit činnost, než jdete na toaletu (třeba domýt nádobí), jestli udržíte moč, když začnete mít pocit na močení, a další záznamy, které považujete za významné.

Mezi alternativní vyšetření patří:

  • Cystoskopie k vyloučení rakoviny močového měchýře.
  • Urodynamické vyšetření – vyšetření k zjištění a přesné klasifikaci dysfunkce močení, kterou trpíte; většinou se volí až při neúčinnosti primární tabletové léčby nebo při rozhodování o radikálnějším postupu – např. před operacemi.

Toto je tedy standardní postup. Individuálně může lékař doplnit i další vyšetření – ať už je to rentgen, počítačová tomografie (CT), cystografie (naplnění měchýře kontrastní látkou), nebo jiné gynekologické, neurologické či interní vyšetření.

Cystoskopie

V případě, že je třeba vyloučit rakovinu močového měchýře či přítomnost kamenů měchýře, je třeba provést cystoskopii, tedy endoskopické prohlédnutí močového měchýře. Ta se však rozhodně u každého pacienta neprovádí, a i tak se v dnešním provedení jedná jen o minimálně obtěžující vyšetření. U žen je vyšetření podobné jako cévkování, navíc je na konci přístroje optika, kterou se prohlédne močový měchýř. Vyšetření je nebolestivé, jediné, co můžete pociťovat, je plnost močového měchýře.

U mužů se v dnešní době cystoskopie provádí výhradně měkkým endoskopem, tedy slabou cévkou, na jejímž konci je opět optika. Zavádí se pod optickou kontrolou, takže též nebolestivě, před vyšetřením se navíc dá do močové trubice znecitlivující gel. Absolvovat toto vyšetření a mít jistotu, že nemám rakovinu měchýře, je jistě výhodou.

Urodynamika

V některých případech, nepotvrdí-li se jiná příčina hyperaktivity, se již v této fázi zahajuje léčba „slabšími" léčebnými přípravky s cílem utlumení hyperaktivního močového měchýře. Jindy však lékař potřebuje znát, jak přesně močový měchýř funguje při plnění, jakou má kapacitu a jaké pocity máte při určité náplni měchýře. Tomuto vyšetření se obecně říká urodynamika a zahrnuje různá měření funkce močových cest k vyloučení či potvrzení hyperaktivního močového měchýře. Pokud Vás zajímají podrobné informace o urodynamickém vyšetření, naleznete také na stránkách České urologické společnosti.

Plnicí cystometrie

Dále připadá v úvahu tzv. plnicí cystometrie. Jejím úkolem je určit, jakou reálnou kapacitu má váš močový měchýř, jaké pocity máte v průběhu plnění (senzitivita) a jak se chová sval měchýře v průběhu plnění, tzn. nezvyšuje-li v průběhu plnění tlak uvnitř měchýře (aktivita). Principem tohoto bezbolestného vyšetření je simulování postupného pomalého plnění měchýře do jeho kapacity. K tomuto je třeba zavést do měchýře velice tenkou cévku, na konci opatřenou snímačem, a tenkou cévku či malý balonek do konečníku. Močový měchýř se pomalu plní nedráždivou tekutinou, plnění se ukončuje při dosažení kapacity měchýře či nahlášení nepříjemných pocitů. Toto vyšetření může být velice důležité pro klasifikaci a verifikaci poruchy a možnost nasazení již rovnou vyšší, a tím pádem lepší generace speciálních medikamentů.

5

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
5

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft