Odkládat návštěvu lékaře byla chyba!

Je mi 34 let a odjakživa jsem byl sportovec tělem i duší. Od mala jsem hrál fotbal, lyžoval, lezl po horách, byl nadšeným cyklistou a ani adrenalinové sporty mi nebyly cizí.

Kupodivu, přes všechny své aktivity jsem nikdy nebyl nějak vážně zraněný a ani nemocný. Proto když se u mě objevily první potíže s močením, nevěnoval jsem jim zvláštní pozornost a připisoval jsem je běžnému prochladnutí. Postupem času se však problémy začaly zhoršovat – na toaletu jsem musel čím dál častěji, dokonce i v noci, a někdy se dokonce stalo, že došlo i k malému úniku moči. V tuto chvíli jsem si začal uvědomovat, že není něco v pořádku.

Navíc mě problémy s močením již omezovaly i v mých sportovních a vlastně i společenských aktivitách. Nicméně přes všechna svá trápení jsem návštěvu urologa stále odsouval, možná proto, že jsem si na ni připadal ještě mladý. Přece nemohu být v 33 letech prostatik jako můj 85letý děda! Když se však přidaly další potíže, jako únava, nejasné vidění, zakopávání a zhoršení citu v prstech, nedalo mi to a zašel jsem k praktickému lékaři. Svěřil jsem se mu se všemi svými problémy, jen o urologických potížích jsem ze studu pomlčel. Praktický lékař mě odeslal na neurologii. Tam jsem nakonec po přímém dotazu na urologické obtíže přiznal i své problémy s močením.

Po všech vyšetřeních mi byla diagnostikována roztroušená skleróza a zahájena její léčba. Urologické vyšetření mé původní obavy ze zvětšené prostaty nepotvrdilo, za problémem s močením stál hyperaktivní močový měchýř. Tento syndrom může být jedním z příznaků roztroušené sklerózy, nicméně je poměrně dobře léčitelný farmakologickou léčbou. Co dodat na závěr? Snad jen, že ačkoli je roztroušená skleróza onemocnění nevyléčitelné, je-li včas zahájena léčba, dá se její průběh výrazně zpomalit, a některé příznaky dokonce zcela vymizí. Tak to je i v mém případě problémů s močením – můj život se vrátil „téměř" do starých kolejí a já mohu jen litovat, že jsem k urologovi nezašel mnohem dříve. Ušetřil bych si spoustu času a bezesných nocí.

Také jste dosud před problémy s močením zavírali oči? Není nejvyšší čas je otevřít?

3main

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
3main
3pic1