Zeptali jsme se za vás: Jak vypadá první vyšetření při podezření na OAB, jaká je doporučená léčba i nejčastější věková hranice pacientů

Hyperaktivní měchýř s sebou přináší spoustu otázek, proto jsme se rozhodli, že se čas od času zeptáme naší uroložky na 3 dotazy, jejichž odpovědi vás budou určitě zajímat.

Odpovídat nám bude paní MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D. z Urologické kliniky FN Brno. Tentokrát jsme se zajímali o to, jak vypadá první vyšetření při podezření na OAB, druhý dotaz se věnuje doporučené léčbě a nakonec zjistíme, jaká je nejčastější věková hranice pacientů.


Paní doktorko, můžete nám popsat, jak probíhá první vyšetření při podezření na OAB?
A je potřeba, aby se pacient nějak předem připravil?

Dobrý den, při prvním vyšetření nejdříve probíhá rozhovor mezi pacientem a lékařem, kdy lékař odebere anamnézu (věk, počet porodů, menopauza, obezita, kuřáctví) od pacienta, provede fyzikální vyšetření, následuje odběr moče k vyloučení infekce a základní ultrazvukové vyšetření. Poté dáme pacientovi vyplnit mikční kartu a příp. dotazníky kvality života. Můžeme udělat i uroflowmetrii (měření průtoku moče) a změření postmikčního residua. To jsou všechno neinvazivní vyšetření.

V případě, že některé z těchto vyšetření vykazuje nějakou patologii, indikujeme komplexnější vyšetření jako je urodynamika, cystoskopie, ev. u žen doplníme gynekologické vyšetření.

Na vyšetření není nutná speciální příprava. Je dobré, když pacient přijde k vyšetření s naplněným močovým měchýřem.


Naši čtenáři se velmi často zajímají o to, jaká je doporučená a nejčastější léčba při hyperaktivním měchýři, proto budeme rádi, když nám to téma trochu osvětlíte.

Mezi léčbu první volby patří behaviorální terapie, úprava životního stylu a stravovacích návyků, cvičení svalů pánevního dna a učit se "trénovat" močový měchýř. Zlatým standardem je farmakoterapie. Tato léčba je většinou dlouhodobá, účinná a bezpečná.
Většina pacientů léky dobře snáší. U některých se však mohou objevit nežádoucí účinky jako je sucho v ústech, zácpa nebo poruchy vidění, eventuálně poruchy paměti a jiné. V poslední době přicházejí nové preparáty s novým mechanismem účinku, které mají velmi dobrý léčebný efekt, jsou bezpečné a jejich snášenlivost umožňuje dlouhodobé podávání.


Lidé si často myslí, že OAB a hyperaktivní měchýř je nejčastější problém žen ve středním věku. Je tomu opravdu tak? A co děti, mohou i ty trpět OAB?

Onemocnění trápí většinou ženy. Souvisí to především s hormonálními změnami hl. v období menopauzy, počtem porodů, s hormonální-substituční terapií, komplikovaným průběhem těhotenství, porodní cestou, ochablým pánevním dnem nebo obezitou. Obě pohlaví ale mohou být postižena stejně často. Hyperaktivní měchýř se může vyskytovat v každé věkové kategorii a může se objevit už i v dětském věku.
Dítě, které má příznaky OAB mělo být vyšetřováno a léčeno po dosažení volní kontroly močení, tedy nejpozději po 5. roce věku. Toto by mělo probíhat v ambulanci dětského urologa.


Paní doktorce mockrát děkujeme za odpovědi a doufáme, že jsme vám zas o něco více osvětlili problematiku hyperaktivního močového měchýře.

3+ota%cc%81zky+pro+le%cc%81kar%cc%8ce+%282%29

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft