Maminky, víte, kdy by se mělo začít řešit pomočování dětí?

Rodiče malých dětí nejčastěji řeší noční pomočování, respektive pomočování během spánku (enuréza). Ale zcela běžné je i pomočování během dne. Do jakého věku je tento jev zcela normální a není potřeba ho nijak urgentně řešit? Na tyto i další otázky ohledně dětského pomočování vám odpovíme v následujícím článku.

Pomočování děti je běžné do 5 let. Je to pravda?

Lékaři uvádějí, že pomočování do pátého roku života vašeho dítěte je zcela běžné. Zároveň však musíme zmínit, že tato hranice není nijak pevně stanovená a pomočování se může bez nějakých vedlejších komplikací objevovat u starších dětí. S mantinelem tedy počítejte v přibližně v šestém až sedmém roku. Zároveň je prokázáno, že se dětské pomočování dětí objevuje častěji u chlapců.

Kdy se jedná o poruchu močového měchýře?

Má vaše ratolest během dne silné nutkání na močení? Močí vícekrát než cca 14 za den? Tak to je rozhodně špatně a tyto projevy signalizují poruchu funkce dolních močových cest Rozhodně navštivte dětského lékaře, který vám doporučí další postup léčby, případně vás odkáže na dětského urologa. Vyšetření se vy ani dítko nemusí bát, lékaři však usnadníte diagnózu, pokud s sebou přinesete řádně vyplněnou pitnou a mikční kartu. ( Pitná a mikční karta je ke stažení na našich stránkách i s jednoduchým návodem.)

Dlouhodobé pomočování dětí během spánku nazýváme primární enurézou

Táhne se pomočování během spánku vašeho dítěte již dlouhou dobu? Můžete říct, že pomočuje prakticky pokaždé když usne a přitom během dne nemá žádné větší problémy moč udržet? Jedná se nejspíše o primární enurézu. Podle Wikipedie se primární enuréza objevuje u 15-20 % pětiletých, 10 % sedmiletých, 5 % desetiletých, 3 % dvanáctiletých dětí.

Mezi příčiny primárního pomočování dětí během spánku patří:

  • nesprávný návyk příjmu a výdeje tekutin, kterým se myslí především nadměrné pití během večerních hodin, kdy následně dítě odkládá močení,
  • poruchy spánku,
  • nesprávné návyky stravování, které se vyznačují především pitím colových nápojů s obsahem kofeinu, příliš kořeněná strava, kyselé džusy…
  • dědičnost,
  • porucha sekrece hormonů, které mají za úkol správně regulovat produkci v ledvinách během noci,
  • a další příčiny, jako je například původ v nervovém onemocnění.


Jak se pomočování dětí během noci léčí?

Na detailech léčby se nejlépe dohodnete s dětským praktickým lékařem, případně přímo s dětským urologem. Je však vhodné upravit pitný režim dítěte, kdy se doporučuje podávat menší dávky tekutiny, za to však častěji. Zároveň zkuste ohlídat nadměrný příjem tekutin během večera a noci a postarejte se i o to, aby si vaše dítě došlo na toaletu včas a pravidelně.


Zdroj:

http://www.musimcasto.cz/clanky/36-nocni-pomocovani-u-deti-enuresis-nocturna
http://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Enur%C3%A9za


Selected by freepik

O6rak90

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
O6rbxh0

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft