Trápí vás zánět močových cest? Naučte se proti němu bojovat!

Téměř každá žena si alespoň jednou prošla zánětem močových cest, bohužel velká část jimi trpí opakovaně. Toto nepříjemné onemocnění však může potkat i pány, tyto případy jsou však méně časté. Ženská močová trubice je totiž kratší a celkově náchylnější. Pokud na časté záněty trpíte i vy, poradíme vám pár osvědčených tipů, jak proti zánětu bojovat.

Tip 1: Dejte přednost sprše před vanou

Hygiena je základní potřebou každého člověka. V případě, že trpíte na časté záněty močových cest, vyhněte se koupání ve vaně!

Tip 2: Noste prodyšné bavlněné prádlo

Bavlna je nejenže pohodlná, ale především savá a prodyšná, což je v letních měsících důležité. Věřte, že bakteriím se v takovém prostřední bude dařit mnohem méně. Taktéž se ženám nedoporučuje nosit tanga.

Tip 3: Během zánětu se vyhněte koupalištím i přírodnímu koupání

I když léto je k těmto aktivitám jako stvořené, se zánětem močového měchýře (třeba i slabým a začínajícím) se vodním radovánkám vyhněte!

Tip 4: Dopujte se brusinkami

O léčivém účinku těchto malých červených bobulek jsme psali v článku Brusinky - účinná prevence pro váš močový měchýř i celkové zdraví. A věříme, že pokud jste brusinky doposud nejedli, po přečtení článku určitě začnete!

Tip 5: Dostatečně pijte

Taková ta základní rada, kterou však velké množství pacientu nedodržuje. Denně byste měli vypít přibližně 2 a 2,5 litru vody. Dejte si však pozor, ať to s vodou zas nepřeženete, nadměrný příjem tekutin vám totiž může i uškodit!

Tip 6: Teplo nebo zima? Zlatý střed!

Nesedejte si na studenou zem, ať neprochladnete! Ledviny i oblast dolních močových cest se snažte udržovat v teple!

Tip 7: Po pohlavním styku si dojděte na toaletu

Pokud je možno, dojděte si po pohlavním styku ihned na toaletu. Moč je totiž sterilní a zbaví vás případných bakterií. Pokud chcete být opravdu důslední, na toaletu si skočte i před stykem.

Tip 8: Buďte v suchu!

Zpotili jste se při cvičení? Byli jste plavat a necháváte si na sobě mokré plavky? Zásadní chyba! Ihned se převlečte do suchého oblečení, ať nedáte bakteriím šanci!

Tip 9: Místo tamponů noste vložky!

Ačkoliv se to může zdát jako diskomfort, pamatujte, že to děláte pro své zdraví. Pokud tedy trpíte zánětem, zkuste v tomto období používat raději hygienické vložky. V nejlepším případě pak vložky z biobavlny, které jsou pro ženské zdraví vhodnější.

Tip 10: Užívejte probiotika

Pokud vás trápí časté a vleklé záněty, zkuste užívat probiotika. Ty jsou výborným pomocníkem pro naši imunitu! Jedná se vlastně o živé mikroorganismy, respektive bakterie, které jsou však našemu tělu prospěšné. O tom, která probiotika užívat se nejlépe poradíte se svým lékařem nebo lékárníkem, který vám velmi rád poradí a doporučí ty nejvhodnější.Za%cc%81ne%cc%8ct+moc%cc%8covy%cc%81ch+cest+%281%29

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft