Interview s Ivanou Sturmovou

Interview se zdravotní sestrou Ivanou Sturmovou, která ve svém volném čase pracuje na bezplatné lince, kde odpovídá na dotazy týkající se problémů s močovým měchýřem.

Stručné představení:

Jméno: Ivana Sturmová
Věk: 41 let
Stav: vdaná
Děti: 2
Profese: zdravotní sestra
Pracovitě: urogynekologie
Zajímavost: Již třetí rok ve svém volném čase pracuje na bezplatné lince, kde odpovídá na dotazy týkající se problémů s močovým měchýřem.

Otázky a odpovědi:

Proč jste si vybrala právě povolání zdravotní sestry?
Již od dětství jsem věděla, že chci pracovat s lidmi. Původně jsem chtěla být dětská sestra, ale s postupem času jsem chtěla být prostě „sestra". V té době mně velice imponovaly čepce, které jsou již dnes minulostí.

Jak jste se dostala k práci na bezplatné lince?
Tato práce mi byla nabídnuta jedním lékařem z urogynekologické ambulance. Jelikož na takové ambulanci pracuji a práce mě velice baví, ihned jsem souhlasila.

Je tato bezplatná linka opravdu anonymní?
Ano, tato linka je opravdu anonymní, telefonní hovory se nenahrávají.

Funguje tato linka nepřetržitě 24 hodin?
Linka funguje ve všední dny od 16.00 do 20.00 hod.

Kolik telefonátů za den přijmete?
Je to různé, přibližně je to kolem 15–20 hovorů denně.

Volají spíše ženy, nebo muži?
Myslím si, že je to tak 50:50.

Stalo se vám někdy, že vás někdo svým dotazem překvapil?
Ano, jelikož linka je i pro muže. Často muži se mnou chtějí řešit otázky týkající se sexu. Někdy mi dá práci rozpoznat, jestli se na druhé straně telefonu pouze někdo nebaví.

Vím, že téma hyperaktivní měchýř a inkontinence není k smíchu, ale stalo se vám někdy, že vás volající svým dotazem (příběhem) rozesmál?
Víte, ono se velice často stává, že se lidé k tomu vytočení čísla odhodlávají několik dní. Potom mají dost času, aby si otázky připravili na papír a ty jsou opravdu věcné. Samozřejmě musím včas vycítit ostych volajícího a někdy odlehčit situaci nějakým humorným podáním jejich problému. V tomto případě se pak smějeme oba.

V čem je podle vás největší přínos této bezplatné linky?
Tato linka je dle mého názoru velice přínosná, neboť se stále ještě traduje, že inkontinence je něco, za co se člověk stydí. A když on při hovoru není vidět a nemluví s vámi přímo, dokáže se zeptat na víc věcí bez ostychu. Bohužel někteří lidé již nasbírali špatnou zkušenost i u některých obvodních lékařů, kteří jejich problém uzavřeli tím, že je to běžná věc patřící k věku a také že jediné řešení jsou „vložky".

Máte nějaké osobní zkušenosti s tímto onemocněním?
Samozřejmě vzhledem k profesi se s tímto onemocněním setkávám denně. Ovšem tímto onemocněním trpěla i moje babička, která bohužel nedostala tu šanci, aby se inkontinence mohla zbavit.

Jak to zvládáte časově – práci v nemocnici, práci na bezplatné lince a rodinu?
Je to samozřejmě náročné, ale za tu dlouhou dobu, po kterou na lince odpovídám na dotazy, jsem si svůj čas dokázala plně zorganizovat. Mám fajn děti i muže, a tak se to dá zvládnout. Myslím, že děti již toho také hodně odposlouchaly.

Kdy a jak relaxujete?
Jsem žena, pro kterou je rodina zároveň koníček. Je to zvláštní, ale já si „čistím hlavu" při úklidu a vaření. Vždy mi zbude čas, abych si denně zacvičila a tak udělala i něco pro sebe.

Děkuji vám za rozhovor.

19 ivana sturmova

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
19 ivana sturmova