Víte, co je to uroflowmetrie a jak probíhá?

Uroflowmetrie patří mezi základní urodynamické vyšetření, které je neinvazivní, tedy bez chirurgického zákroku. Tato meta je velmi jednoduchá a v určitých případech, například pokud pacient není schopen močit v urologické ambulanci z psychických důvodů, je možno provést i domácí uroflowmetrii.

Něco málo z historie uroflowmetrie

V dnešní době se pro měření používají speciální uroflowmetry, ovšem první zmínka o vyšetření byla zveřejněna už v roce 1912 a to v učebnici urologie. Tehdy se však jednalo jen o pouhé měření množství moči. První uroflowmetr se objevil až v roce 1948 a skládal se z zavěšeného kontejneru na spirále. Ta se natahovala pod tíhou moči, změny zapisoval kymograf. Celý systém pak inovoval v roce 1956 von Garrelts, který použil elektronický tlakový snímač na dno kontejneru.

Je potřeba se na uroflowmetrii nějak připravit?

Jak jsme již zmínili, uroflowmetrie je nenáročná neinvazivní metoda, kvůli které není nutno dodržovat nějaký speciální režim. Není tedy třeba žádného omezení v jídle ani pití, stravujte se tak, jak jste zvyklí. Jedná se však o vyšetření moči, proto nechoďte těsně před vyšetřením na toaletu. A dostatečně pijte, ať máte co močit.

Je však nutné počítat s tím, že budete muset před svým lékařem močit, což může být pro stydlivější povahy poměrně problém. Zkuste však překonat stud, jde o vaše zdraví. A nebojte, při močení je pacient vždy za plentou. Pokud to však opravdu nejde, zkuste se svým urologem domluvit, aby vám zapůjčil domácí uroflowmetr.

Jak probíhá uroflowmetrie

Aktuálně existují dva typy vyšetření. V případě toho prvního se pacient vymočí do odměrného válce, lékař zaznamenává čas, kdy mikce probíhá a výsledný čas podělí s konečným množstvím moče. Jedná se však o zastaralý způsob vyšetření a většina ordinací již přistupuje k inovativnějším metodám.

Druhý způsob je výrazně modernější a především přesnější. Ve speciální toaletě je umístěn rotující disk, na který dopadá proud moči. Změny otáčení díky dopadu jsou zaznamenávány v podobě křivky, díky které je pak lékař schopen vyšetření vyhodnotit.Zdroj:
http://www.ordinace.cz/clanek/uroflowmetrie/
http://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2013/04/06.pdf
http://vysetreni.vitalion.cz/uroflowmetrie/
Selected by freepik

O5gwb10

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft