Sekundární noční enuréza – když se dítě z ničeho nic začalo pomočovat

Pokud se dítě pomočuje během noci pravidelně (několik měsíců nebylo suché), jedná se o primární enurézu. O té jsme se více rozepsali v článku Kdy by se mělo začít pomočování dětí? Určitě se na něj podívejte, ať máte lepší přehled o dětském pomočování a víte, v jakém věku je to ještě zcela normální a kdy naopak zas ne.

Tentokrát se však chceme zaměřit na druhou klasifikace enurézy, tedy na tu sekundární. I zde, stejně jako u primární enurézy, je převaha chlapců nad dívkami.

Jak poznat, že se jedná o sekundární enurézu?

Velmi jednoduše. Pokud se dítě doposud nepomočovalo, mělo suché období již několik měsíců a rázem začalo, problém jménem sekundární enuréza je na světě. Nikdy mu však pomočování nezazlívejte ani nijak nevyčítejte, dítě za to opravdu nemůže a jedná se o zdravotní problém, který může mít hned několik příčin.

Možné příčiny sekundární enurézy:

  • vyzrálost dítěte(dítě není schopno správně rozpoznat plný močový měchýř a správně ovládat mikční reflexy)
  • dítě spí příliš tvrdým spánkem
  • stres, psychické problémy,
  • nevhodný stravovací a pitný režim,
  • zánět močových cest,
  • a další (poraďte se s lékařem).

Dá se sekundární enuréza nějak léčit?

Ano samozřejmě! Pro zahájení jakékoliv léčby se však vždy prvně obraťte na dětského lékaře, který vás odkáže na příslušná pracoviště - dětská nefrologie, urologie a v případě, že problém vznikl psychickými problémy, tak navštívíte dětského psychologa. Co však můžete udělat už hned, je dodržování správného režimu močení. Dohlížejte na to, aby u dítěte nedocházelo k přeplnění močového měchýře a nucení na močení. Vhodné je aby docházelo na toaletu přibližně každé dvě hodiny.

Důležitý je i pravidelný pitný režim, ovšem po 17 hodině příjem tekutin snižte na menší množství.


Zdroj:
http://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/enureza-327944
https://cs.wikipedia.org/wiki/Enur%C3%A9za
http://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/
Designed by Freepik
O6rbxh0

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj