Inkontinence a problémy s močovým měchýřem v těhotenství i po porodu

Pokud se podíváte na stavbu lidského těla, zjistíte, že močový měchýř je umístěný přímo nad dělohou. A ta se právě během těhotenství díky růstu plodu neustále roztahuje, čímž vyvíjí tlak právě na močový měchýř těhotné ženy. Proto mají nastávající maminky časté a silnější nutkání na močení.

Za únik moči v těhotenství může taky oslabené svalstvo pánevního dna

Velmi nepříjemným problémem je však samovolný únik moči. Ten se projevuje častokrát v posledním trimestru těhotenství a po porodu. Inkontinence je způsobena zejména kvůli oslabení svalů pánevního dna. Tyto svaly mají za úkol podpírat nejen močový měchýř a trubici, ale také dělohu a konečník. Oslabené svalstvo tedy musí udržet močový měchýř uzavřený při tlaku, který vzniká například při smíchu, leknutí, kýchnutí, fyzické námaze, kašli atd.

Je vhodné posilovat pánevní dno během těhotenství?

Ano! Ovšem v případě, že se naučíte svaly pánevního dna také uvolňovat. Správně uvolněné svaly jsou totiž zásadní při porodu, kdy musí být maximálně uvolněné. Většina žen považuje inkontinenci během těhotenství za normální a takřka přirozenou, proto se řešení tohoto projevu nijak nevěnuje. Problém však nastává po porodu, kdy žena očekává, že inkontinence zmizí. To se však nestane… a právě v této chvíli se začíná čerstvá maminka o svůj problém zajímat. Povolené svaly pánevního dna komplikují také sexuální život, maminky se psychicky trápí skrze pomočování a častokrát se stydí o svém problému před kýmkoliv mluvit.

Problému s inkontinencí však můžete předejít správným a pravidelným cvičením. K tomu vám pomohou Kegelovy cviky, kterým jsme se na této stránce věnovali hned několikrát. Návod na stažení i k vytisknutí najdete v článku Trápí vás časté močení? Zkuste Kegelovy cviky na posílení pánevního dna!


Zdroj:
http://inkontinence.zdrave.cz/inkontinence-v-tehot...
http://www.musimcasto.cz/clanky/18-inkontinence-a-tehotenstvi
Selected by freepik


Inkotinence v tehotenstvi

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft