Zeptali jsme se za vás: Jak často cvičit Kegelovy cviky, další možnosti doplňkové léčby a koupání vs. záněty močových cest

Dobrý den, paní doktorko, děkujeme, že jste si na nás opět udělala čas. A pojďme tedy hned k první otázce. Naše čtenáře velmi zajímají Kegelovy cviky, doporučujete toto cvičení svým pacientům i vy? A jak často je vhodné cviky provádět?

Určitě je doporučuji a měli by se stát součástí života každé ženy. Úspěšnost Kegelových cviků je při pravidelném cvičení až 84 %. Doporučuje se cvičit až několikrát denně (optimálně 3x denně po 12-20 stažení pánevního dna, vydržet se stažením 6-8 sekund). Důležité je při cvičení správně dýchat a nezadržovat dech. Cvičení můžete provádět kdekoli a kdykoliv, třeba při sledování TV. Čím déle budete cviky provádět, tím lehčí a přirozenější vám budou připadat.


Existují pro pacienty s hyperaktivním močovým měchýřem ještě nějaké další možnosti, díky kterým mohou zlepšit svůj zdravotní stav? Samozřejmě jako doplněk k lékařské léčbě.

Ano, je to úprava životního stylu, omezení kávy, kofeinových a sycených nápojů, kořeněných jídel, citrusových džusů a plodů, nikotinu, alkoholu. Dodržovat pitný režim, především nyní v letním období, příjem tekutin min. 2-3 l denně. Na noc omezit příjem tekutin a pít naposledy cca 2-3 hod. před předpokládanou dobou spánku. Při nadváze a obezitě je vhodná redukční dieta ke snížení tělesné hmotnosti. Příznivě působí již zmíněné posilování svalů pánevního dna. Je doporučován tzv. trénink močového měchýře, se snahou správně ovládat mikci (močení), oddalovat močení tím, že potlačíme urgence (silné nucení na močení).


A poslední otázku budeme směrovat pro pacienty, kteří trpí častými záněty močových cest. Léto je v plném proudu a k horkému počasí neodmyslitelně patří koupání. Mohou se vodním radovánkám oddávat i lidé trpící záněty nebo by se vody měli raději vyvarovat?

Na záněty močových cest trpí většinou ženy, jednak z důvodů anatomických (močová trubice ženy je krátká a infekce se snadno rozvine) a dalším důvodem je přenos infekce z pochvy nebo oblasti konečníku. Rizikové skupiny, které trpí více na močové záněty, jsou těhotné ženy, diabetici, lidi s močovými kameny, ženy v klimakteriu a děti. V létě je těžko vodním radovánkám odolat, a proto lidé trpící na záněty by měli více dbát na prevenci infekce dodržováním určitých zásad. Je důležité a nutné dodržovat dostatečný pitný režim, po koupání se hned osprchovat a rychle si převléct mokré plavky (vlhké prostředí mají rádi kvasinkové infekce) a vzít si suché oblečení. Důležitá je hygiena intimních partií, nepoužívat dráždivé výrobky intimní hygieny, utírat si intimní partie zepředu dozadu, nosit bavlněné prádlo, pod kterým se tolik nepotíte. Vhodné je především u dětí těsně před vstupem do bazénu se vymočit. Doporučila bych vyhýbat se veřejným vířivkám a velmi přeplněným bazénům, kde může být nedostatečná dezinfekce a vyšší výskyt patogenních bakterií. Dále bych zvážila koupání ve vodních nádržích se sníženou kvalitou vody.

3+ota%cc%81zky+pro+le%cc%81kar%cc%8ce+%282%29

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft