Menopauza a inkontinence

Ve chvíli, kdy dochází u ženy k ukončení pravidelného menstruačního cyklu, mluvíme o menopauze. Ta přichází přirozeně okolo 49 až 51 roku. U žen s odstraněnými vaječníky, či u žen po chemoterapii, kdy byl vaječník zničen přichází toto období mnohem dříve.

Období klimakterium s sebou přináší spoustu změn a výkyvů, těmi se však v tomto článku zabývat nebudeme. Nás zajímají především nepříjemné potíže v podobě častého močení a inkontinence. Ta totiž postihuje až 50 % žen v různém věku, ovšem ty v období přechodu a po něm patří mezi nejrizikovější skupinu.

Čím je způsobena močová inkontinence během menopauzy?

Ženské pohlavní orgány plní během života ženy funkci přípravy na těhotenství a samozřejmě i funkci pro těhotenství jako takové. Během menopauzy však dochází k útlumu a vaječníky přestávají produkovat důležité pohlavní hormony. Tím nejzásadnějším hormonem je estrogen, jehož úbytek je pak spojen se všemi potížemi v rámci přechodu. Zároveň se ohlíží i na to, že ve vyšším věku ženy postupně povolují svaly pánevního dna.

Estrogen je tedy i původcem potíží s inkontinencí, musí se však zároveň počítat s faktem, že v takto pokročilém věku jsou ochablé i svaly pánevního dna, proto je udržení moči mnohem složitější.

Jak inkontinenci v menopauze řešit?

Prvním krokem by měla být rozhodně návštěva lékaře. Jde především o konzultaci, kdy lékař ženě pečlivě objasní tuto novou životní fázi se kterou přichází spoustu změn.

Konzultace ženy v menopauze s lékařem, týkající se objasnění fyziologických příčin a obav, strachu a stresů ve vztahu k této nové životní fázi, jsou velice důležité. Lékař vám zřetelně vysvětlí co se s vámi a vaším tělem děje a pokud se objevují nezvladatelné problémy, lékař vám předepíše i vhodné léky, které by tyto nepříjemné pocity měli zmírnit či zcela vyřešit.

Nejčastější je hormonální substituční léčba, v rámci které se jedná o doplnění důležitých ženských hormonů, především estrogenu, jehož tvorba v období menopauzy postupně klesá až úplně vymizí. Tato hormonální léčba řeší například nesnesitelné návaly horka a může být nápomocná právě i v případě inkontinence.

Zásadní je posilovat svalstvo pánevního dna, v čemž vám mohou výborně posloužit Kegelovy cviky. V jednom z našich článků najdete o cvičení víc informací i samotný návod na Kegelovy cviky (stačí kliknout).Zdroj:
http://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2011/01/05.pdf
http://nemoci.vitalion.cz/inkontinence/
http://www.anamneza.cz/nemoc/Menopauza-ztrata-menstruace-po-prechodu-504
Designed by Asierromero / Freepik
Za%cc%81ne%cc%8ct+moc%cc%8covy%cc%81ch+cest

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj
Za%cc%81ne%cc%8ct+moc%cc%8covy%cc%81ch+cest

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft