Zánět ledvin – příčiny a léčba

Pyelonefritida, tedy zánět ledvin, patří mezi infekční onemocnění horních močových cest. Vyskytuje se ve dvou podobách, a to jako akutní zánět ledvin, který nastupuje rychleji a jeho příznaky jsou mnohem silnější. Druhou možností je pak chronický zánět ledvin, kdy se jedná o dlouhodobě trvající a vleklé potíže bez výraznějších příznaků (často i zcela bez příznaků).

Zánět ledvin - příčiny

Nejčastější příčinou zánětu ledvin je vzestupné šíření skrze, většinou neléčený, zánět močového měchýře. To znamená, že se bakterie z močového měchýře či močové trubice dostávají přes močovod do ledvin.

Další a méně častou příčinou je pak putování bakterií pomocí krve nebo lymfy, kdy se mohou usadit například právě v ledvinách. Poslední možností, jak zánět ledvin vzniká, je po některých lékařských úkonech, jakým může být například cévkování, cystoskopie atd.

Jak poznáte zánět ledvin?

Zánět ledvin ve většině případů provází tupá bolest v bederní oblasti, mohou být i napjaté svaly okolo páteře. Postižený je často zchvácený, zánět totiž doprovází horečka a časté močení (často s pocitem pálení a řezání). Samotná moč bývá zakalená, nastává změna odstínu (tmavší) a mohou se objevit i stopy krve.

Pakliže se tento popis týká i vás, neotálejte a okamžitě navštivte svého lékaře či přímo urologa, který určí přesnou diagnózu i následnou léčbu!

Zánět ledvin - léčba

Rozhodně se nesnažte zánět ledvin léčit sami bez dohledu lékaře! Jedná se o závažné onemocnění, které při nesprávné léčbě může vést k poškození až selhání ledvin či sepsi, kdy se zánět šíří dál do těla. Proto je opravdu důležité svěřit se do péče odborníků. Lékař vám předepíše vhodná antibiotika, doporučí zvýšený příjem tekutin, nejlépe však čisté vody.

Při silnějším zánětu bývá prospěšná hospitalizace pacienta, která umožňuje nitrožilní podávání antibiotik a kontrolu průběhu onemocnění.


Zdroj:
http://nemoci.vitalion.cz/zanet-ledvin/
http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/zanet-ledvin

Za%cc%81ne%cc%8ct+moc%cc%8covy%cc%81ch+cest+%281%29

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft