Barva moči může o vašem zdravotním stavu prozradit víc, než myslíte

Moč je průhledný vodný roztok, často označovaný jako odpadní kapalina, kterou vylučují ledviny. Z nich se dostává přes močovody do močového měchýře, kde dochází k hromadění. Z močového měchýře se potom skrze močovou trubici vylučuje a tento proces nazýváme močení, odborně jako urinace.

V našem článku se však chceme zaměřit především na zbarvení moči. To totiž může pomoci k odhalení nejrůznějších zdravotních problémů, ale zároveň také potvrdit, že se nejedná o nic zvláštního. Barva moči je totiž často ovlivněna také požitými léky, potravinami, potravinovými doplňky atd. Pokud tedy vaše barva moči vypadá jinak než obvykle, nemusíte hned panikařit.

Barva moči – odstíny žluté

Nejběžnější barva moči se pohybuje v odstínech žluté, od světlé a jasné až po jantarovou a barvu medu. Především ráno, při prvním močení, bývá moč tmavší, což je způsobeno omezeným přísunem tekutin během spánku. Pakliže se vám tmavší odstín moči objevuje i během dne, dává vám tělo signál, že je potřeba pít více tekutin, především tedy vody.

Barva moči – čirá

Bezbarvá moč je nejčastěji znakem toho, že jste požili více tekutin než obvykle. Moč je naředěná vodou, od čehož se odráží i její odstín. Pokud si tedy uvědomujete větší příjem tekutin, nemusíte se nijak znepokojovat. Další příčinou může být také požití léku na odvodnění. Pokud se vás však tyto dva případy netýkají, zpozorněte. Čirá a bezbarvá moč totiž může být náznakem cukrovky, žíznivky i selhání ledvin. Pokud tedy máte podezření na některé z těchto nemocí, ihned kontaktujte svého lékaře.

Barva moči – růžová a načervenalá

Odstíny růžové a červené jsou způsobeny přítomností krve. Důvodů, proč se krev v moči objevuje, je však několik. Může se jednat o infekci, průchod ledvinových kamenů a jiné onemocnění. Někdy je zbarvení ovlivněné také požitím potravin či léků. Proto je důležité tyto faktory rozlišit a pokud si nejste jisti, raději vše proberte se svým lékařem.

Načervenalou moč mohou způsobit například tyto potraviny:

  • rebarbora,

  • červená řepa,

  • ostružiny.

Pokud jste tedy požili větší množství některé z těchto potravin, nemáte se čeho obávat. Barva moči je ovlivněna právě jimi. Načervenalý odstín se může objevit také požití některých skupin léků, proto prosím vše prodiskutujte se svým lékařem a přesně jej informujte o tom, jaké konkrétní léky jste požili.

Krev v moči se však nejčastěji objevuje při infekčním zánětu močových cest a ledvin. Častokrát se také jedná o ledvinové kameny. Pokud se krev objeví, doporučujeme konzultaci s lékařem. V případě, že během močení pociťujete pálení, svědění a řezání, měli byste lékaře kontaktovat ihned.

Výskyt krve v moči ale může značit i mnohem závažnější problémy, jako například rakovinu ledvin či močového měchýře. To je však zjistitelné až po odborných odběrech a vyšetření.

Růžová až tmavě červená moč může značit také:

  • zvýšený rozpad červených krvinek v cévním systému,

  • rozpad svalové tkáně,

  • dědičné onemocnění metabolického sytému (porucha funkce enzymů).

Světle červená barva moči se přisuzuje kyselině močové při pakostnici (dna).

Mezi ostatní příčiny pak může spadat například namáhavé cvičení, pád, autonehoda či jiné typy úrazu.

Barva moči – zelená či modrá

Ačkoliv se to může zdát nereálné, i takováto barva moči se může objevit. Například pokud sníte velké množství chřestu, může se moč zbarvit do zelena. Modrá se vyskytuje velmi vzácně a způsobují ji zejména léky (amitriptylin, cimetidin). Další prokázanou příčinou je pak vzácná a dědičná porucha zvaná familiární hyperkalcémie, kterou možná znáte pod názvem syndrom modrých plenek.

Barva moči – hnědá až černá

Připomíná vám barva moči černé pivo? Pokud ano, neprodleně a ihned kontaktujte lékaře. Pravděpodobně se totiž jedná o silné krvácení způsobené onemocněním ledvin. Při světlejších odstínech pak lze mluvit o problémech s játry.


Zdroj:

Ordinace.cz
Rehabilitace.cz
Zena.cz
Ulekare.cz
Ulekare.cz

The test 1006795 640

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft