Víte, co je to cystometrie?

Cystometrie patří stejně jako uroflowmetrie mezi urodynamické testy. O této metodě si můžete přečíst v našem předchozím článku Víte, co je to uroflowmetrie a jak probíhá? My se však pojďme věnovat metodě první. Ta má za úkol zjistit například kapacitu naplnění močového měchýře, zajímá se také o mimovolní stahy svaloviny a vnímání močového měchýře skrze receptory umístěné ve stěnách měchýře a další důležité parametry. Jedná se tedy o tlakově-průtokovou metodu, kdy se měří tlaky a objemy v plnící fázi močového měchýře (plnící cystometrie), nebo během mikce, v tomto případě se pak jedná o mikční cystometrii.

Jak probíhá cystometrie?

Plnící cystometrie probíhá za pomocí dvou močových katétrů, kdy se jeden zavádí do konečníku, druhý do měchýře. Za pomoci močového katétru se močový měchýř plní fyziologickým roztokem a následně se měří vzniklý tlak uvnitř měchýře. Možná si právě pokládáte otázku, proč je nutné zavádět katétr i do konečníku. Zde je jasná odpověď, katétr v konečníku má totiž za úkol měřit tlak v břišní dutině, který se taktéž podílí na tlaku na samotný močový měchýř.

Celé vyšetření trvá přibližně 35 – 40 minut a výsledky získává doktor bezprostředně po dokončení testu, je tedy ihned schopen určit diagnózu a další postup léčby.


Zdroj:
http://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/diagnosticke-metody-v-urogynekologii-157888
http://www.urologieprostudenty.cz/mikcni-cystometrie-tlakove-prutokova-studie
http://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/46661/KratochvilovaA_PriznakyLUTS_GH_2012.pdf?sequence=3

Za%cc%81ne%cc%8ct+moc%cc%8covy%cc%81ch+cest+%282%29

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft