Cystometrie patří stejně jako uroflowmetrie mezi urodynamické testy. O této metodě si můžete přečíst v našem předchozím článku Víte, co je to uroflowmetrie a jak probíhá? My se však pojďme věnovat metodě první. Ta má za úkol zjistit například kapacitu naplnění močového měchýře, zajímá se také o mimovolní stahy svaloviny a vnímání močového měchýře skrze receptory umístěné ve stěnách měchýře a další důležité parametry. Jedná se tedy o tlakově-průtokovou metodu, kdy se měří tlaky a objemy v plnící fázi močového měchýře (plnící cystometrie), nebo během mikce, v tomto případě se pak jedná o mikční cystometrii.
Plnící cystometrie probíhá za pomocí dvou močových katétrů, kdy se jeden zavádí do konečníku, druhý do měchýře. Za pomoci močového katétru se močový měchýř plní fyziologickým roztokem a následně se měří vzniklý tlak uvnitř měchýře. Možná si právě pokládáte otázku, proč je nutné zavádět katétr i do konečníku. Zde je jasná odpověď, katétr v konečníku má totiž za úkol měřit tlak v břišní dutině, který se taktéž podílí na tlaku na samotný močový měchýř.
Celé vyšetření trvá přibližně 35 – 40 minut a výsledky získává doktor bezprostředně po dokončení testu, je tedy ihned schopen určit diagnózu a další postup léčby.
Zdroj:
http://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/diagnosticke-metody-v-urogynekologii-157888
http://www.urologieprostudenty.cz/mikcni-cystometrie-tlakove-prutokova-studie
http://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/46661/KratochvilovaA_PriznakyLUTS_GH_2012.pdf?sequence=3