Hyperaktivní močový měchýř a 9 tipů pro váš nový jídelníček

1. Vytvořte správnou dietu pro Váš měchýř

Změna jídelníčku nevyléčí hyperaktivní močový měchýř (OAB), urgentní inkontinenci. Nicméně, některé potraviny a nápoje mohou mít vliv na častost návštěv toalety. Můžete zvládnout některé příznaky OAB tím, že omezíte některé potraviny a jiné přidáte. Chcete-li zjistit, které potraviny a nápoje mají na Vás vliv, veďte si deník močového měchýře, kam si  zaznamenáte příjem tekutin a symptomy OAB. Můžete také zkusit změnit svůj jídelníček za pomoci těchto typů pro zdravý měchýř.

2. Příjem tekutin uveďte do rovnováhy

Příjem tekutin musí být vyvážený. Když budete chtít pít méně, abyste zabránili soustavnému běhání na záchod, můžete se zároveň dehydrovat. Každý potřebuje být dobře hydratovaný a dá se toho dosáhnout pitím podle žízně. Nejlepší volba pro zdraví močový měchýř je čistá voda. Můžete přidat tenký plátek citronu a aniž ji okyselíte, voda je lahodnější.

3. Džusy si vybírejte

Mnozí lidé zjišťují, že některé citrusové šťávy a jiné nápoje (pomerančové, ananasové džusy a limonády) dráždí močový měchýř  svojí kyselostí. Na druhou stranu, jsou důkazy, že brusinková šťáva může snižovat výskyt infekce močových cest. Brusinky mohou přispět ke zdraví močového měchýře, protože předcházejí infekci bráněním přilepení bakterií na stěnu měchýře. I brusinkové nápoje však mohou být kyselé. Pokud Vás dráždí, přestaňte je pít.

4. Jezte ovoce a zeleninu

Jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, protože obsahují vitaminy a minerály, které potřebujete pro dobré zdraví. A když jste zdravý, Váš močový systém může fungovat správně. Čerstvé ovoce a zelenina mají obecně vysoký obsah vlákniny a přitom nízký obsah kalorií, který vám pomůže udržet správnou váhu, což je důležité pro zdraví močového měchýře a Váš celkový zdravotní stav. Opět platí omezení příjmu kyselého ovoce, jako jsou pomeranče a rajčata.

5. Vybírejte si  celozrnné potraviny

Nejlepší dieta močového  měchýře by měla být bohatá na celozrnné výrobky, protože jsou bohaté na vlákninu a živiny. Vláknina pomáhá udržet vaše střeva ve správné akci a kondici. Střeva naléhají na  močový měchýř a pokud jsou příliš plná, mohou tlačit na močový měchýř, což může způsobovat  častější návštěvu toalety. Nezapomínejte na přírodní (hnědou) rýži, celozrnné pečivo a těstoviny.

6. Vynechte ostrá a pálivá jídla

Každý s OAB není závislý na hodně ostrých jídlech. Jestli jste to Vy, řešení je jednoduché, vyhněte se jim. Není úplně jasné, proč ostré jídlo někoho obtěžuje. Pravděpodobně dráždí vnitřní výstelku měchýře. To vede k nutkání na močení. Ostrá jídla mohou způsobit i bolestivé symptomy podobné OAB.

7. Omezte cukr

Při OAB se pokuste snížit příjem sladkostí a uvidíte, zda se stav zlepší. Cukr podporuje růst bakterií a ty jsou příčinou  močových infekcí, které mohou být spouštěčem  OAB symptomů jako je silné nutkání a časté močení. Umělá sladidla mohou být stejně nevhodná.

8. Staňte se mléčným detektivem

Někteří lidé s OAB mohou  zjistit, že mléko a mléčné výrobky jejich příznaky zhoršují. Lidé trpící chronickým zánětem měchýře(intersticiální cystititida) mohou mít časté nutkání na močení. Tito lidé mohou mít problémy s určitými mléčných výrobky. To však neznamená, že všichni tito problémy po mléčných  výrobcích mají nebo budou mít. Stačí vést potravinový deník a zjistit, které vám nevadí, a zda byste měli některé omezit nebo úplně mléčné výrobky vynechat.

9. Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu

Alkohol stimuluje močový měchýř. To je poslední věc, kterou byste potřebovali, pokud trpíte příznaky OAB. Alkohol a káva (kofein) mají močopudný účinek.


Zdroj:
http://www.everydayhealth.com/...Za%cc%81ne%cc%8ct+moc%cc%8covy%cc%81ch+cest+%283%29

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft